Na pojedinim područjima obilnija kiša nije pala gotovo 10 mjeseci, što je dovelo i do smanjenja zaliha vode u akumulacijama. Do porasta vodostaja nisu dovele ni veće količine snijega u veljači. Posljedice se već osjećaju u poljoprivredi.
Pročitajte i ovo
Važne odluke
Vlada raspodijelila milijune eura bolnicama i poljoprivrednicima, a bit će i potpora za mlade
Borba s birokracijom
Hoće li mjera teška 200 milijuna kuna pomoći Hrvatima? Zbog suše se neće trebati ispuniti određeni zahtjevi
>> Kreću isplate za sušu, seljaci nezadovoljni
Rezultat manjka vlage u tlu vidljiv je na požutjelom povrću i osušenim stablima. Poljoprivrednici strahuju zbog nedostatka padalina, što bi se uvelike moglo odraziti na smanjenje količine i kvalitete ovogodišnjeg uroda. 'Ako se ovako nastavi, možda će biti i 100 posto manje. Možda ćemo doći u situaciju da ćemo morati bacati plodove da bi spasili stabla', rekao je Mario Sikirić.
Maslinici su na rubu izdržljivosti. 10 mjeseci bez kišne kapi i presuhla zemlja na biljkama su ostavili tragove. Ovako dug period bez padalina već dugo se ne pamti. 'Suša, što ja znam, a i oni stariji od mene, ovakve naravi nije bila možda u zadnjih i 60-70 godina', rekao je Petar Šestan. Požutjelo povrće, osušene grane, gotovo prazne akumulacije. Neke od njih na minimumu su kapaciteta.
Hidroelektrana na Krki gotovo je prepolovila proizvodnju. Pad vodostaja doveo je i do smanjenja potencijala. 'Radi samo jedan agregat i to sa 76 posto otpora zato što su toliko niske vode da mi ne možemo ići u sukob s prirodom', rekao je Dario Miorin, rukovoditelj HE Jaruga.