Do lokalnih izbora ostalo je još nekoliko dana, a reporterka Sabina Tandara Knezović u studiju Dnevnika Nove TV u Demontaži sučeljava kandidate za gradonačelnika četiriju velikih gradova. Nakon Zagreba i Splita na redu je bila Rijeka
Rat na Bliskom istoku
Prekršeno primirje, Izrael naredio napad: "Udarite na središte Teherana!" Iran sve negira
Hladnokrvna likvidacija
Uhićen bivši muž ubijene Andree: Procurilo kako je došlo do obrata
Tri mjeseca u Remetincu
Stravično svjedočanstvo bivše zatvorenice: "Brutalna premlaćivanja, štakori veličine mačaka i nesnosan smrad bili su mi svakodnevica"
Na čelo Rijeke žele aktualni gradonačelnik Marko Filipović (nezavisni kandidat), kandidatkinja koalicije SDP, PGS, IDS, Lista za Rijeku, SDSS, HSS Sandra Krpan (SDP), Petra Mandić (Most), kao predstavnica koalicije Most, DOMiNO, HSP, Hrvatski suverenisti, BUZ, nezavisna kandidatkinja Iva Rinčić, koju podržavaju stranke Akcija mladih, Unija Kvarnera, Centar, HSU, Fokus, Alternativa 101, kandidat koalicije HDZ, HSLS, HDS, HNS Denis Vukorepa (HDZ) i političke platforme Možemo Nebojša Zelič.
Kandidati su iznijeli su svoja stajališta, između ostaloga, u odgovorima na pitanja vezana uz probleme poput prometa, Galeba i razvoja turizma u Rijeci, poplave i plaža te Kantride, ali i gdje se kupaju, kupuju i koja je tajna dobre palente kompirice.
Integralnu snimku sučeljavanja pogledajte na dnu teksta.
S kime biste koalirali od ovdje prisutnih?
Krpan: Poštujem sve političke suparnike. S HDZ-om ne bih, ali kada govorimo o projektima koji su važni otvoreni smo za razgovor.
Mandić: SDP nije poželjan partner. S Možemo! nemamo apsolutno nikakvih dodirnih točaka.
Rinčić: Teško je sada prognozirati. Otvoreni smo prema svima koji žele raditi za dobrobit Rijeke.
Vukorepa: Politički ne sa SDP-om i Možemo!
Zelič: Ne s HDZ-om, Mostom...
Filipović: Projektno - mogu popiti kavu s Možemo! i Mostom.
Treba li dići ruke od projekta Galeb?
Mandić: Već od 2018. i 2019. sam naglašavala koliko će koštati taj projekt. Danas, nakon što je imenovan kulturnim dobrom kao rješenje vidim da ga se otegli na Goli otok.
Rinčić: Galeb generira troškove. Ne bih tada donijela tu odluku jer smatram da je to projekt koji dijeli građane, a moramo pronaći projekte koji okupljaju.
Vukorepa: Galeb je došao u moje dvorište, dočekao sam ga s bivšim gradonačelnikom i učinit ćemo sve da što prije bude stavljen u funkciju.
Zelič: Smještajni dio je trebalo odvojiti od ugostiteljskog i treba priznati da ćemo platiti penali.
Filipović: Penala neće biti. Galeb je simbol povijesti koji je globalno pronosio ideju mira. Bit će uređen kao brod muzej i u njegovu budućnost ne sumnjam.
Krpan: Riječani su za njega vezani, bit će na ponos gradu i interes turista.
Kako mislite riješiti prometni kolaps?
Rinčić: Parkiranje je dio problema. Treba pojačati javni prijevoz. Također treba izraditi digitalnog blizanca Rijeke, koji će pomoći u reguliranju i uspostavi reda u prometu.
Vukorepa: Tko je zadnji napravio garažu nego Lučka uprava? Sudjelovao sam u svakom koraku.
Zelič: Potrebno je ljudima omogućiti da mijenjaju naviku ići automobilom u grad. Moramo ljudima omogućiti da se mogu kretati gradom. Kvartovske garaže.
Filipović: Porastao je broj automobila u Rijeci za 30.000 posljednjih godina. Parkiralište je na Delti, radi se na novom autobusnom kolodvoru, svi govorimo o kvartovskim garažama.
Krpan: Svi u programima imamo kvartovske garaže.
Mandić: To jest problem, ali problem prometa je javni prijevoz, javni prijevoz i još malo javnog prijevoza. Raspao se sustav Autotroleja.
Kako mislite riješiti dugogodišnji problem anglomeracije u Rijeci?
Vukorepa: Bit će problema zbog klimatskih promjena, ali investicije će poboljšati stanje.
Zelič: Trenutni sustav ne može primiti svu vodu. Moramo početi graditi klimatsku infrastrukturu.
Filipović: Činjenica je da realiziramo najveći europski projekt u Hrvatskoj - veće vrijednosti od Pelješkog mosta. Drago mi je da je Adamićeva vraćena u sustav, gradi se novi pročišćivač.
Krpan: Moramo posvetiti veliku pažnju klimatskim promjenama.
Mandić: Moramo napraviti klimatske predikcije u gradu i onda graditi.
Rinčić: Ne razmišlja se o tome u Rijeci. Čim se pojavi kiša, znate da je kaos u gradu. Mora biti bolje planiranje za početak.
Revitalizacija nove plaže u Rijeci?
Zelič: Postojeće treba ozeleniti. Mnoge su plaže okljaštrene, a treba ih urediti, postaviti nove tuševe, kabine za presvlačenje, koševe za smeće.
Filipović: Pojavila se potreba za dodatnim sadržajima i mislim da su dobro inkorporirani.
Krpan: Sretna sam što živimo u gradu koji ima čisto more.
Mandić: Od Preluka do Kostabele bih sve uredila. Ali važno je do njih moći doći javnim prijevozom.
Rinčić: Koriste se uglavnom sezonski, one su zaista bogatstvo našega grada. Izgradnju šetnice do Kantride smo predvidjeli. I da, javni prijevoz treba poboljšati da se do njih može doći.
Vukorepa: U Rijeci ima 26 plaža. Istočne su prekrasne, kao da ste na Cresu. Tebalo bi napraviti centar za jedrenje - to je priča koju trebamo prodavati turistima.
Kako do bogatije turističke ponude?
Filipović: Broj turista raste, kao i broj smještajnih kapaciteta. U planu je i revitalizacija bivše zgrade Željezničkog doma.
Krpan: Stranci se oduševe kad vide kako grad izgleda, ali ima toga što treba napraviti. Vjerujem da ćemo Rijeku podignuti stepenicu više kulturalno, a i da ćemo vratiti Harteru.
Mandić: Petkom i vikendom besplatni parking, HNK se sve više uključuje na otvorenom. Kongresni turizam. Moramo živjeti grad.
Rinčić: Nedostaje puno prepoznatljivih manifestacija koje se razvijaju. Poboljšanje gastroponude, Treba se više aktivirati oko zračne luke Rijeka.
Vukorepa: Uvest ćemo porez na nekretnine - građani su investirali i nisu zaslužili da ih se penalizira. Napravili smo cruising terminal - mega jahte u centru grada.
Zelič: Turizam je potreban i dobar i dobar je onaj koji pridonosi životu svih građana. Treba biti pristupačan, često zanemarujemo osobe s invaliditetom. Vukorepa ne poznaje zakon koji je donijela Vlada. Cilj je da ne postanemo Split i imati sve probleme koje Split ima.
Što s Kantridom?
Krpan: Rijeci treba stadion. Odluku o neboderima će sonijeti struka, treba slušati građane.
Mandić: Sve ovisi tko će ulagati. Rijeka nije ništa manje važna od Zagreba ili Splita. nadamo se da će država ulagati.
Rinčić: Stadion Kantrida treba obnoviti. Uključit ćemo građane što prije.
Vukorepa: Ne možete potencijalne investitore tek tako odbacivati. Potvrda Vlade postoji, ne treba joj biti neprijatelj.
Zelič: Neboderi nikako ne trebaju biti tamo. Stadion treba obnoviti, treba gledati cjelovito.
Filipović: Stao sam iza projekta, mislim da je dobar. Neboderi su dio naše svakodnevnice. Odlučit će struka u komunikaciji s građanima.
Idete po špeceraj u Trst?
Mandić: Ne.
Rinčić: Ne baš.
Vukorepa: Ne.
Zelič: Ne.
Filipović: Ne.
Krpan: Odem, kao i mnogi građani.