Danas navečer, nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova EU-a, sastat će se Međuvladina konferencija Hrvatska-EU na ministarskoj razini na kojoj će se otvoriti i privremeno zatvoriti pregovori o tom poglavlju.
Pročitajte i ovo
PREDBLAGDANSKI PROSVJED
Sindikati najavili adventski prosvjed: "Trebamo dobiti koeficijente koji neće biti ponižavajući"
pregovori s EU-om
Vučić: "Za Hrvate sve razumijem, ali da Bog pita što smo Bugarima zgriješili..."
Hrvatsko izaslanstvo predvodit će ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović.
To je drugo poglavlje koje Hrvatska otvara od početka pregovora, nakon znanosti i istraživanja, koje je otvoreno i privremeno zatvoreno, 12. lipnja ove godine. I jedno i drugo poglavlje spadaju među najlakša jer u njima nema puno europske pravne stečevine koju treba preuzeti u nacionalno zakonodavstvo i stoga su se pregovori o njima i tijekom prethodnih proširenja obično zatvarali na istom sastanku na kojem su i otvoreni.
Za Hrvatsku je još važnije što se s poglavljem obrazovanje i kultura konačno razdvaja njezin pristupni proces od turskoga, koji je do sada tekao paralelno.
Obrazovanje i kultura u nadležnosti su nacionalnih država. Europska unija nema zajedničku obrazovnu politiku, a njezina se uloga svodi na to da stvori sustav suradnje između država članica. Prema načelu supsidijarnosti, svaka zemlja članica zadržava punu odgovornost za sadržaj i kvalitetu svog obrazovnog sustava.
U pravnoj stečevini EU-a postoji direktiva o obrazovanju djece radnika migranata iz članica EU-a, koju će Hrvatska trebati inkorporirati u svoje zakonodavstvo do stupanja u članstvo.