Biti na oprezu, svakim korakom i u svakom trenutku. Tako izgleda život ljudi koji boluju od epilepsije. 48-godišnji Stanko Brodnjak samo je jedan od njih. 'Znam zapravo iz pričanja svojih da sam znao se grčiti, da sam znao pasti', ispričao Stanko, a nemilih događaja prisjetio se i njegov otac Ivan. 'Najprije bi počele grimase s usnicama i onda savijanje na stranu dok bi to trajalo. Srećom, ne tako dugo, oko pola minute', kazao je Stankov otac za Provjereno.
Pročitajte i ovo
Zahvat prošao uredno
Bakir Izetbegović operiran u Sarajevu, oglasila se njegova supruga
posjetio ga i Vučić
Milorad Dodik završio na hitnoj operaciji: "Kompliciranija je i trajat će nekoliko sati..."
Kako je Stanko odrastao, simptomi su postajali blaži. Padanja i teških napadaja više nije bilo, no na trenutke bi i dalje gubio svijest. Liječi se u Centru za epilepsije u Zagrebu pod stručnim nadzorom dr. Hrvoja Hećimovića. Cijeli život prima neku vrstu terapije lijekovima, a imao je samo jednu želju - živjeti bez straha od novog napadaja. Operacija zakazana za 25. rujna probudila je nadu. Stanko je s ocem Ivanom prolazio bolničke procedure prijavljivanja, vidno uzbuđen, iako to nije želio priznati. 'Mislim da će sve biti u redu, ne razmišljam puno o detaljima jer nema šanse da mi bude gore', kazao je uoči operacije.
Stručni tim bolnice Sestara milosrdnica i liječnik Tomislav Sajko koji je u njemačkom Bonnu specijalizirao upravo ovo područje kirurgije vodi glavnu riječ. Stanku će operativnim zahvatom ukloniti dio tkiva u mozgu koji uzrokuje epileptične napadaje. 'Cilj cijele operacije je odstraniti hipokampus. To bademasto tijelo, tzv. amigdalu koja je kod vas promijenjena. To se zove skleroza hipokampusa. Ono što se radi je odstranjivanje oko 3,5 centimetra od samog hipokampusa. Smatra se da je prestanak napada u 80-90 posto slučajeva', pojasnio je dr. Sajko.
Drugo jutro u 7 i 15 Stanko je već na operacijskom stolu. Sam zahvat na mozgu traje manje od sat vremena, no cijela operacija s pripremama gotovo pet sati. 'Reže mu se kožno i potkožno tkivo, otvara mu se lubanja tri puta 4 centimetra, i onda se pod kontrolom mikroskopa ulazi u tu strukturu unutar koje se nalazi taj hipokampus koji je i cilj operacije', kazao je dr. Sajko na operaciji pridružio i njegov mentor, profesor Johannes Schramm iz Bonna. Najprecizniji i ključni dio, uklanjanje dijela moždanog tkiva obavit će upravo on. U klinici za neurologiju u kojoj radi, ovakve su operacije rutinske. Više od 2.500 pacijenata prošlo je isti operativni zahvat. 'Uvesti ovakvu novu metodu za vašu je zemlju veliki uspjeh.Sada ovdje imate tu priliku, stručni tim što je po meni odličan', kazao je prof. dr. Schramm.
No, iako je njemu rutinska, kažei kako je naivno očekivati da se baš ništa ne može dogoditi. Ipak se radi o mozgu. 'Uvijek postoji mala vjerojatnost za komplikacije ali ona je prihvatljiva jer ako imaš epilepsiju neprestano padaš i zadobivaš ozljede. Tako da je i život s epilepsijom sam po sebi rizik', smatra prof. dr. Schramm te dodaje kako je mortalitet u ovakvim operacijama manji od 1posto. Točnije 1,6 osoba na tisuću operiranih. Korist je kaže, značajno veća. 'Vjerojatnost da kasnije neće biti napadaja je između 70 i 80 posto. Ako on bude u toj većoj grupi, otvaraju mu se nove prilike. Npr. ako nakon godinu dana bude bez napadaja, može početi voziti automobil, što sada sigurno ne smije'.
Četiri sata nakon ulaska u operacijsku dvoranu, dr. Sajko završava svoj dio posla. Komplikacija nije bilo, sve je proteklo vrlo mirno i ugodno. Nakon nekog vremena probudio se i Stanko. 'Dobro se osjećam, jedino što me malo boli glava, ali kažu da je to normalno. Dobivam kroz infuziju tablete i lijekove tak da malo boli malo ne, ali u biti je sve u redu', kazao je Stanko koji je više od tri godine pacijent dr. Hećimovića, liječnika koji vodi Centar za epilepsije u Zagrebu. Iako je prošao operativni zahvat, još će neko vrijeme morati uzimati lijekove. No, od sada bi napadaji trebali biti prošlost. 'Ja se nadam da je pred njim jedan lijep život bez epilepsije, bez napada, više neće imati nikakvih smetnji da se bavi čime god hoće pa i da dobije vozačku dozvolu. Nadam se da smo u tome postigli cilj', kazao je dr. Hećimović.