Predsjednik saborskog Odbora za Hrvate izvan Hrvatske Božo Ljubić (HDZ) izjavio je u vezi s uhićenjem deset pripadnika HVO-a u Orašju kako po tom pitanju imaju povjerenje u institucije hrvatske vlade i predsjednicu Republike, dok je za vladu Zorana Milanovića kazao kako je odgovorna zbog selektivnog prekapanja istražitelja iz BiH po hrvatskim arhivima.
Pročitajte i ovo
Potpisan ugovor
Hrvatska subvencionira zrakoplovnu liniju Zagreb - Mostar: Pogledajte koliko je Vlada izdvojila za taj projekt
Kampanja se zahuktava
Cipek objasnio što Milanović želi postići Tuđmanovim sloganom, komentirao i Primorčev program: "On bi bio supermen"
"Istina je da su vlasti Republike Srpske 2011. poslale zahtjev tužiteljstvu BiH koji se odnosi na zapovjednike HVO-a u Bosanskoj Posavini. Međutim istina je i da je taj predmet ispunjen sadržajem i kompletiran tek 2013. i to zahvaljujući dokumentaciji koju su istražitelji iz BiH, mahom predstavnici Srba i Bošnjaka, uzeli vršljajući po arhivima Hrvatske, na žalost uzimajući selektivno samo onu dokumentaciju koja bi išla na ruku optuživanju pripadnika HVO-a u BiH kako od strane bošnjačkog političkog Sarajeva tako i od strane Banja Luke", rekao je Ljubić na konferenciji za novinare.
Upitan koga smatra odgovornim za takvo selektivno kopanje po arhivima Ljubić je uzvratio kako su to bile tadašnje "institucije vlasti u RH, institucije vlade i vladine agencije", a na pitanje smatra li konkretno odgovornim vladu Zorana Milanovića Ljubić je odgovorio potvrdno.
I sam je, kaže, pripadnik HVO-a. "Mi se nemamo čega plašiti istinske dokumentacije, ali manipulacije s dokumentima i selektivnog korištenja da. Ono što je najvažnije je pozadina svega ovoga. Ovo je samo epilog jednog kontinuiranog procesa obespravljivanja Hrvata u BiH", kazao je Ljubić.
Izvijestio je i kako su predmet postupanja uz prethodnu desetoricu bila još trojica pripadnika HVO-a, no, kazao je, oni iz različitih razloga nisu uhićeni.
"Motiv za ovu konferenciju je površnost i zamjena teza koje su se jučer pojavile u medijima. Čini mi se da su neki u Hrvatskoj jučer htjeli iskoristiti i kao priliku za unutarhrvatsku političku utakmicu, iako bi to pitanje trebalo biti konsenzusa u hrvatskoj političkoj i sveukupnoj javnosti, rekao je Ljubić.
U Federaciji BiH, tvrdi, na djelu je proces preglasavanja Hrvata, donošenje zakona često na neustavan način što je iz temelja promijenilo karakter i Federacije BiH i BiH, a posljedica je da je ona podijeljena na dva entiteta.
"Pravosuđe, policija, obavještajni sektor u Republici Srpskoj je pod apsolutnom srpskom dominacijom. Pravosuđe, federalna policija i obavještajni sektor u Federaciji BiH su pod bošnjačkom dominacijom, a u pravosudnim i obavještajnim strukturama na razini BiH Hrvati su tek simbolički zastupljeni i to u prvom redu kadrovima koji su lojalni politici bošnjačkog Sarajeva", kazao je.
Utisak koji se nameće, kaže, je da svaki puta kada BiH dobije pozitivne signale i potporu na putu u EU javljaju se incidenti koji se mogu okarakterizirati kao ubacivanje klipova u kotač europskih integracija.
Ljubić upozorava na "obnovljen utjecaj Rusije na Balkanu, preko Srbije i Republike Srpske, obnovljen utjecaj i neootomanske ambicije Turske, rastuću islamizaciju, a kada je riječ o BiH i arabizaciju".
To su, kaže, procesi koji nisu komplementarni s procesima europskih i NATO integracija. "Treba reći da u BiH, bez obzira na deklarativno zaklinjanje na proces eurointegracija, na žalost, samo Hrvati bez rezerve podržavaju taj proces", rekao je.
"Imamo povjerenje u institucije vlade RH, predsjednicu RH za način kako se odnose prema ovoj krizi uz uvjerenje da će na najbolji mogući način zaštititi i hrvatske državne i nacionalne interese, a očuvanje političkog subjektiviteta, suverenosti i konstitutivnosti Hrvata u BiH je sigurno strateški nacionalni interes i Hrvata u BiH i Hrvata u Hrvatskoj", zaključio je Ljubić.
Član Odbora Željko Raguž (HDZ) poručio je kako ne dovodi u pitanje da sve ratne zločine treba procesuirati. "Međutim sigurni smo da zlouporabe institucija BiH, tužiteljstva i suda BiH generiraju nove mržnje u političkom životu BiH i umjesto da doprinesu uspostavi povjerenja razvijat će novo dalje nepovjerenje", poručio je.