Čistačica Lidija Mraz (46) iz Bjelovara, Ministarstvu zdravlja poslala je pismo objašnjavajući kako je bila pozvana asistirati pri operaciji. 'Od samog ulaska u operacijsku salu, kamo nikada nisam ušla tijekom operacije, bilo mi je slabo. Kad je liječnik počeo rezati nogu pacijenta koju sam ja držala, srušila sam se na pod.
Pročitajte i ovo
Opasna operacija
Kirurginja dopustila 13-godišnjoj kćeri da pacijentu izbuši rupu u lubanji
u vrijednosti 250 tisuća eura
Motoristi dobra srca donirali medicinsku opremu: Bjelovarska bolnica zbog toga može otvoriti novi odjel
Bila sam na Odjelu ortopedije kao zamjena jer inače radim na Odjelu kirurške urologije i za 27 godina koliko radim nisam doživjela da me netko pozove u salu tijekom operacije, a kamoli da pridržavam dijelove tijela pacijenata', priča Lidije Mraz iz Bjelovara, objavio je Glas Slavonije.
Ovo bi trebao biti presedan u hrvatskim bolnicama, no čini se da nije
'Nemedicinsko osoblje s Odjela ortopedije bude za vrijeme cijelog zahvata u sali, a ja sam bila šokirana kad mi je rečeno da odjenem zaštitnu odjeću, no nisam ni sanjala da ću pridržavati noge. Nije istina da sam udarila glavom o tlo, no imala sam izuzetno visok tlak i odvezena sam u OBP (Objedinjeni bolnički prijam, nap.a.), gdje sam bila na promatranju i potom su mi na Odjelu neurologije snizili tlak, no na bolovanju sam do daljnjeg', preko telefona je ispričala Mraz.
O ovom je događaju obavijestila Spomenku Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, koja joj je, tvrdi, pojasnila kako kao nemedicinsko osoblje u operacijsku salu za vrijeme zahvata ne smije ući. Sad je sigurna da i nakon dolaska na posao takvu naredbu više neće izvršiti, a žao joj je što će, smatra, pacijenti biti skeptični prema operacijama u Općoj bolnici Bjelovar znajući da ondje u salu može ući bilo tko.
Split: Kaznit će ortopeda koji je odbio operirati teško bolesnog čovjeka
Saša Lamza, sanacijski upravitelj osječkog KBC-a, kaže kako se situacije oko ulaska čistačice u operacijsku salu tijekom zahvata može dogoditi iznimno ako je takav slučaj prešućen upravi i napravljen mimo znanja i protokola.
'Imamo instrumentarke, dovoljno asistenata i liječnika i takvih situacija u osječkoj bolnici nema. Osim toga, raspisivali smo natječaje za popunjavanje broja sestara, naše instrumentarke prolaze edukaciju i nema razloga da nemedicinsko osoblje radi bilo koji medicinski posao. Inače, izjavu prim. Stjepana Grabovca, sanacijskog upravitelja OB Bjelovar, koji kaže da se takve situacije događaju i u drugim hrvatskim bolnicama, smatram neprimjerenom', rekao je Lamza.
Prim. Grabovac, kako prenosi Magazin bjelovarsko-bilogorski, potvrdio je da je Lidija Mraz bila pozvana da pomogne držati nogu pacijenta, ali i da su slični primjeri postali uobičajena praksa u svim hrvatskim bolnicama.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook