Jučer je Vlada na sjednici usvojila Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju te odbila prijedlog da se zakon povuče iz zakonske procedure.
Takva odluka razočarala je Hrvatsku udrugu banaka, a danas je održan okrugli stol bankara gdje su objašnjavali zašto su toliko protiv izmjena Zakona.
Sudionici su bili bivša ministrica financija Martina Dalić, HNS-ovac Dragan Kovačević, pravni savjetnik HUB-a Ivan Tepšić, pravnik i čaln saborskog Odbora za pravosuđe Mihajlo Dika, te ekonomist Boris Cota.
Pročitajte i ovo
HDZ naljutio ministra
VIDEO Linić: Moj ton je znak moje nervoze, ja sam šokiran!
Tema dana
Što mislite kako će završiti sukob Linića s bankarima?
>>Osam razloga zbog kojih su banke protiv Zakona o potrošačkom kreditiranju
'To je već najavljeno u dokumentima banaka da je očito jedini pravni lijek tužba', kazao je Željko Ivanković iz Udruge banaka. No, Vlada od zakona neće odustati, a već sljedećeg tjedna očekuje se rasprava u Saboru.
Svoj izračun ima i HNB - banke će godišnje izgubiti 760 milijuna kuna, što je 40 posto njihove dobiti za ovu godinu. 'Po privredu, po gospodarstvo, ovo je jako loš zakon. Može se sve svesti na to da banke financiraju kupnju frižidera', kazao je Željko Ivanković.
'Predložene izmjene su diskriminatorne. Kamata će se svesti na nižu stopu, što znači pravnu nesigurnost. To je loše za bankare. Nedopustivo je da neki ministar određuje takve odredbe. Time se Hrvatska miče iz sustava tržišne ekonomije. Jasno je da nas to vraća u bivša vremena', rekao je o prijedlogu Igor Tepšić.
Magazin Banka na okruglom stolu okupio je i oporbeni HDZ, koji podržava povećanje roka otplate minusa koje je predviđeno ovim zakonom. Ipak, smatra da će zakon usporiti bilo kakva strana ulaganja.
'U Hrvatskoj postoje negativni trendovi i ona se zadužuje uz sve veću i višu cijenu, i to onda ima i posljedice na kamatne stope koje plaćaju ostali dužnici', kazala je Martina Dalić, saborska zastupnica HDZ-a.
Linićeve argumente za discipliniranje banaka ne podržavaju ni koalicijski partneri. 'Braniti biznis, poduzetništvo ili banke postalo je svetogrđe i to je jedan veliki problem. Debelim guskama mažeš vrat, e više tih debelih gusaka nema! Banke više nisu ono što su nekad bile', kazao je Dragan Kovačević, saborski zastupnik HNS-a.
S jedne strane Vlada koja tvrdi da štiti potrošače, a s druge bankari koji se boje urušavanja vlastita sektora. Izmjene zakona mogle bi biti izglasane već sljedećeg petka.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook