Na to pitanje zemlje u okruženju i one koje nisu članice EU, za sada nitko ne može sa sigurnošću odgovoriti. Ali zamjenik direktora Frontexa pohvalio je Hrvatsku. Rekao je da Hrvatska koja nosi sigurnost vanjske granice Europske unije je preuzela odgovornost.
Pročitajte i ovo
Nova stara politika
Objavljeno koliko je migranata SAD protjerao u godinu dana: Što i kako kani Trump?
STIGLI IZ NIGERIJE
Sav očaj i beznađe u jednoj fotografiji: 11 dana na kormilu megatankera kako bi se dokopali boljeg života
Spominjao je također i suradnju u zračnom prostoru. Frontex, barem prema njegovim riječima, se ufa u tzv. statusne sporazume sa zemljama, našim susjedima koji još nisu članice EU i ufa se u snažnu kooperativnost unutar tih statusnih sporazuma tih zemalja i Frontex. Ali, kaže da se ta suradnja u svakom slučaju treba odvojiti od ispunjavanja kriterija u procesu pristupanja tih zemalja EU.
Situacija je komplicirana. Hrvatska ima vrlo nezahvalno konfiguriranu granicu s BiH i na sjeveru i na jugu s obzirom na crnogorsku rutu koja se također otvara. U svakom slučaju će trebati pomoć Frontexa. Puno je tu za sada nepoznanica. Jedna od najvećih je hoće li se možda te zemlje pretvoriti u hot spotove u kojima će migranti čekati na rješenja o azilu u pojedinim zemljama. Ako se to dogodi, onda se tu Hrvatska može doći u neobranom grožđu.
Pitala sam premijera, što u slučaju jačeg migrantskog vala koji bi pokušao proboj kroz Hrvatsku, s obzirom na to da Slovenci i Mađari imaju žilet žice, on je rekao da je to njihova nacionalna politika. Hrvatska vodi svoju politiku, sukladnu prije svega međunarodnom i humanitarnom pravu.
Je li situacija alarmantna?
Situacija je komplicirana, nije još alarmantna. Zemlje poput Austrije, Italije i Njemačke formiraju svoje politike i postupaju prije svega na temelju procjena svojih sigurnosnih službi što znači da oni to nisu obavili bez da su imali za to nekakve indicije. Inače i austrijska vlada i talijanska vlada izbore su i dobile na čvrstoj imigrantskoj politici i oni to sve skupa moraju ta obećanja izvršiti prema svojim biračima. S tim da kancelar Kurz je mladi konzervativni moderni europski političar. Ne izaziva sablazan u Bruxellesu, kao Orban. On vješto žonglira između svoje konzervativne politike i proeuropske politike koju vrlo otvoreno zastupa.
Uostalom, skoro predsjedanje Austrije EU-om se odvija pod motom ''Europa koja štiti''. Svi govore da je ključ Turska. Ključ je Turska, ali Erdogan je nepredvidiv. Zapravo, cijela priča s Erdoganom je refleksija politike kancelarke Merkel koja je s njim bilateralno dogovorila da Turska prima izbjeglice s Bliskog istoka. EU za to izdvaja enorman novac, no s Erdoganom se nikad ne zna. Ona je prije par godina s tom odlukom praktički Europsko vijeće dovela pred gotov čin.
Mislim da će u novoj potencijalnoj migrantskoj krizi postojati okvirna europska politika ali da će zemlje članice postupati najviše sukladno svojim nacionalnim politikama i nacionalnim interesima.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr