Još prije nekoliko godina Melita Hreljac Ševčenko očekivala je pomoć države i banaka, a ni danas nije ništa bolje. 'I svaki mjesec takoreći 50, 100 kuna gore', kaže ona.
Pročitajte i ovo
Banke mijenjaju anekse
Udruga Franak prijavila nepravilnosti u konverzijama kredita
Krediti u 'švicarcima'
Lalovac razočaran nevoljkošću banaka: 'U šest mjeseci ponudile su samo neke opće floskule'
Divljanje tečaja svakodnevno se prati. Na tečajnoj listi Hrvatske narodne banke i sada na najvišim razinama, prelazi šest kuna. Vlada razmatra model pomoći za građane koji otplaćuju kredite u francima. Spominje se sve više mađarski model i fiksiranje tečaja. U ministarstvu kao i u bankama još bez detalja. Ministrica financija Martina Dalić je bez komentara, kao i Božo Prka, predsjednik Uprave PBZ-a.
Hrvatska udruga banaka model susjeda ne smatra najboljim. 'Mađarska nam nikako ne bi trebala biti zemlja za uzor, jer oni su bili u financijskom i fiskalnom kolapsu i tada su povukli očajničke poteze', smatra Zoran Bohaček, predsjednik HUB-a. Slažu se i analitičari s porukom - moguće je, ali to je tek kratkoročno rješenje.
'On može osigurati eventualno neki predah za ove koji su se našli u najvećim problemima i poteškoćama, ali nakon toga datuma nekog do kojeg bi bilo fiksirano opet to treba netko platiti', ističe Luka Brkić, ekonomski analitičar. Realnijim se spominju povoljniji uvjeti za reprogram kredita u švicarskim francima. Pojedine banke već su smanjile kamate pa ta opcija korisnicima ne bi pomogla.
'S obzirom na tu činjenicu i činjenicu da smo klijentima ponudili cjeloviti model koji ipak može na neki način olakšati otplatu kredita u nekom bližem razdoblju ne vidimo prostor za daljnje snižavanje kamata', kaže Dario Gabrić iz Erste banke. Ako se Vladine namjere realiziraju, itekako će značiti korisnicima kredita u francima. Na ruku bi im mogla ići i predizborna godina u kojoj vladajući, uobičajeno pokušavaju svima ugoditi.