Za razliku od jučerašnjeg dana, kada su temperature prelazile i 30 stupnjeva, danas je zahvaljujući jugozapadnjaku ipak malo svježije. Na kopnu su vrijednosti slične kao i jučer, a kreću se između 28 i 31 stupnjeva Celzijevih. Najviše dnevne temperature izmjerene u 14h bile se 33 stupnjeva u Kninu, te 34 na Mljetu.
Pročitajte i ovo
Rekordne temperature
Svjedočili smo najtoplijem 17. lipnju otkako se mjere temperature
Bit će hladnije
Konačno pala kiša! Temperature uskoro padaju za desetak stupnjeva!
Hitna pomoć ovih dana bilježi do deset posto više intervencija. Dvanaest zagrebačkih timova na terenu je neprestano. 'Osjećaju preznojavanja, slabosti, kronični pacijenti osjećaju pogoršanje, dijabetičari naročito jer možda manje jedu pa misle da ne trebaju redovito uzimati svoju terapiju', kaže dr. Tatjana Pandak iz Hitne pomoći Zagreb.
I ministar zdravstva upozorava na iznadprosječno visoke temperature. 'Kardiovaskularnim bolesnicima preporučujem da ne izlaze bez prijeke potrebe na ove dnevne vrućine, da paze na hidraciju da piju dovoljno tekućine i da izbjegavaju fizičke napore bez krajnjih potreba', dodaje Milinović.
Sutra nas očekuje osjetna promjena vremena, s kišom, pljuskovima i grmljavinom, kako navodi dežurni sinoptičar DHMZ-a. Bit će svježije, a temperature su ponegdje očekuju i za 10 stupnjeva niže, pogotovo u subotu i nedjelju kada bi se vrijednosti trebale kretati oko 20 stupnjeva Celzijevih u kopnenom području. Stoga svi onima koji teško podnose velike vrućine mogu odahnuti. Već sutra lakše će se disati.
Preporuke starijim osobama za vrijeme visokih temperatura
Starije osobe nikako se ne smiju izlagati suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito ne stariji srčani bolesnici niti gerijatrijski bolesnici oboljeli od šećerne bolesti, a prilikom izlaska van moraju zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom, preporuke su Centra za gerontologiju Zavoda za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar' starijim osobama za vrijeme visokih temperatura.Suncu se osobito ne bi smjele izlagati starije osobe oboljele od kroničnih i kardiovaskularnih bolesti.
Dnevno je nužno uzimanje do dvije litre tekućine, bilo kao osam čaša negazirane vode, bilo u obliku juha, variva ili čajeva. Potrebno je izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela i uzimati puno sezonskog voća i povrća.
Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka, a svaka pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije znak su uzbune za stariju osobu, osobito bolesnu i funkcionalno onesposobljenu.U tom slučaju bolesnik se mora hitno javiti svom izabranom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.
Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci trebale bi učestalije kontaktirati stariju osobu, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti čak i svakodnevno po nekoliko puta. Starija osoba mora uvijek uz sebe posjedovati svoje osnovne podatke - ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja i broj telefona kontakt osobe.
Gerontološki centar ujedno prepručuju starijih građanima da se izvan kuće kreću isključivo u jutarnjim i večernjim satima te da pritom što više borave u prirodi.
(Hina)