Obavijesti Video Pretražite Navigacija
PONOVLJENI PROCES

Neobičan početak suđenja Horvatinčiću: Revoltirana sutkinja o "milijunima krvavih eura"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Tomislav Horvatinčić optužen je za izazivanje pomorske nesreće u kojoj su poginuli talijanski supružnici iz Padove Francesco Salpietro i Marinela Patella Salpietro.

Na Općinskom sudu u Šibeniku danas je počelo ponovljeno suđenje zagrebačkom poduzetniku Tomislavu Horvatinčiću, koji je optužen za izazivanje pomorske nesreće sredinom kolovoza 2011. godine kod Primoštena, gdje je gliserom naletio na jedrilicu Santa Piacenza u kojoj su poginuli talijanski supružnici iz Padove Francesco Salpietro i Marinela Patella Salpietro.

Pročitajte i ovo Dino Drpić - 1 Velik dug Nova svjedočenja na suđenju Zdravku Mamiću: Na sudsku klupu sjeo Dino Drpić i optužio Dinamo Ognjen Božović, odvjetnik obitelji ubijene djece - 2 U svojstvu svjedoka Otac ubojice iz beogradske škole došao na sud. Njegov potez duboko povrijedio obitelji ubijene djece

Horvatinčić je na početku ročišta kazao kako se ne osjeća krivim te da se pokušava s obitelji Salpietro dogovoriti o odšteti, ali bezuspješno, javlja reporter Nove TV Šime Vičević. No, zastupnik obitelji poginulih Ognjen Frangeš ustvrdio je kako Horvatinčić nikada nije osobno ponudio odštetu, a usto sudskim putem traži obeštećenje za svoj brod. "On je jedini i isključivi krivac za smrt Talijana", rekao je Frangeš.

Da je zagrebački poduzetnik kriv, nastojat će dokazati i tužiteljstvo, rekla je općinska državna odvjetnica u Šibeniku Irena Senečić i najavila da će dokazati kako je Horvatinčić počinio kazneno djelo s neizravnom namjerom, što proizlazi iz dokaza priloženih optužnici i izvedenih tijekom prvog suđenja.

"Činjenica je da se zaletio u jedrilicu oštećenika i da je pritom nastupila smrt dvije osobe pa stoga ustrajem na svim predloženim dokazima", rekla je šibenska tužiteljica koja je zajedno s obranom optuženoga bila suglasna da se u nastavku postupka dokazi ne iznose ispočetka, jer bi se tako odugovlačio postupak.

Horvatinčić je potom tijekom ročišta kazao i da je traženje odštete za njegov brod bio gaf osiguravateljske kuće. "Taj je postupak zamrznut", dodao je. U jednom je trenutku rekao i kako mu je žao što se suđenje otegnulo u šestu godinu.

Obrana ustraje na neubrojivosti

Horvatinčićev branitelj Branko Baica naglasio je kako će obrana ustrajati da je zagrebački poduzetnik u trenutku pomorske nesreće u primoštenskom akvatoriju, gdje je gliserom naletio na jedrilicu s talijanskim bračnim parom, bio bez svijesti zbog stanja sinkope te da nije mogao upravljati svojim postupcima. Zbog toga je, kazao je odvjetnik, Županijski sud u Zadru i ukinuo prvostupanjsku presudu po kojoj je Horvatinčić bio osuđen na godinu dana i osam mjeseci zatvora uvjetno, ne ponovi li kazneno djelo tijekom tri godine.

"Obrana ostaje kod svega rečenoga u prvom postupku. Nema kaznene odgovornosti za okrivljenika jer je bio neubrojiv, bez svijesti i nije mogao upravljati svojim postupocima pa stoga nije ni kazneno odgovoran", rekao je Baica s kojim se složio i Velimir Došen, drugi Horvatinčićev odvjetnik.

On je dodao kako nije korektno što pravni zastupnik obitelji Talijana tvrdi da Horvatinčić nikad nije ponudio obeštećenje. "Takva ponuda je predložena pet ili šest puta, ali druga strana se oglušila. Nekorektno je da se u medijima stvara slika da on nije nudio odštetu", rekao je odvjetnik Došen.

Šibenska tužiteljica Senečić predložila je da se pred sudom, kao novi dokaz, reproducira VTS snimka radara koji prikazuje promet u trenutku nesreće, kako bi se vidjelo ponašanje i vožnja okrivljenika. Tražila je da sud uvaži to vještačenje i dovede vještaka Juricu Pešu, na način kako je tijekom prvog postupka prihvaćeno vještačenje kapetana Ratka Marinovića koje je naručila obrana.

 Senečić je konstatirala da je prihvaćanje Marinovićeva vještačenja bilo znatna povreda odredaba Zakona o kaznenom postupku. "Samo želimo da sud i ovaj dokaz vrednuje kao dokaze obrane, jer svi dokazi obrane bili su prihvaćeni", rekla je Senečić koja je Marinovićevo vještačenje nazvala besmislicom punom neprihvatljivih proturječnosti koje sud nije trebao vrednovati.

"Sud mora cijeniti i odluke donositi na temelju činjenica, a a ne na nekim simulacijama koje je donijela obrana. To je naše stajalište i na njemu ustrajemo", rekla je tužiteljica tvrdeći da se vještak Marinović upustio u pravnu ocjenu, što je posao suda, a ne vještaka.

"Ne dopustite li vještačenje Jurice Peše, na način kako ste to dopustili obrani, povrijedit ćete ZKP", zaključila je Senečić, čiji je prijedlog podržao i pravni zastupnik obitelji stradalih Talijana.

U ime obrane Horvatinčića, odvjetnik Baica je kazao da je izvođenje tog dokaza suvišno jer se "sve to nalazi već u spisu". Jedina bitna povreda postupka koju je vidio Županijski sud u Zadru, koji je ukinuo prvostupanjsku presudu, bilo je psihofizičko stanje okrivljenika i nije bilo govora o drugim povredama postupka, dodao je odvjetnik tvrdeći da je vještačenje obrane bilo u skladu sa ZKP-om.

Podsjetimo, suđenje se ponavlja jer je Županijski sud u Zadru krajem prošle godine prihvatio žalbe šibenskog Općinskog državnog odvjetništva i Horvatinčićeve obrane te ukinuo prvostupanjsku presudu zbog formalnopravnih pogrešaka tijekom sudskog postupka.

Revolt sutkinje

Sudi mu isto sudsko vijeće sa sutkinjom Majom Šupe na čelu, koja je Horvatinčića u studenom 2015. godine proglasila krivim i osudila ga na godinu i osam mjeseci zatvora uvjetno, ne ponovi li tijekom tri godine kazneno djelo. U obrazloženju presude iz 2015. godine istaknuto je kako je lakomisleno vozio gliser automatskim pilotom, brzinom 26,3 čvorova, iako je bio svjestan da može ugroziti promet. Jedrilici u kojoj su bili Talijani presjekao je put, naletio na nju, lomio je, gliserom prešao preko nje te je talijanski par bačen u more gdje su oboje preminuli od ozljeda.

Sutkinja Šupe prekvalificirala je kazneno djelo iz neizravne namjere u nehat, što je blaže kazneno djelo te u obzir kao olakotne okolnosti uzela spremnost Horvatinčića na isplatu odštete obitelji stradalih, njegovo žaljenje te činjenicu da prethodno nije osuđivan.

Na današnjem se ročištu sutkinja Šupe u jednom trenutku požalila na novinare: "Ja sam zbog slučaja Horvatinčić proživjela medijski linč. Govorilo se da sam najkorumpiranija sutkinja u Hrvatskoj i da sam podijelila milijun krvavih eura. Postoje razlozi zašto se suđenje otegnulo. Čekali smo vještačenja i svjedoke, bila sam bolesna..."

"Mediji ne raspolažu s pravim činjenicama niti razumiju pravne termine pa izvještavaju sa suđenja iako nisu educirani da prenose kaznene rasprave. Vi niste pozvani da iznosite svoje mišljenje nego samo da izvještavate o tome što se događa na raspravi. Oklevetana sam i osramoćena i nanesena mi je šteta, no nakon 27 godina rada kompetentna sam da provedem i ovaj postupak", poručila je novinarima sutkinja Šupe tvrdeći da su tijekom prvog suđenja izvještavali neobjektivno, nestručno i iznosili puno neistina.

"Idemo ponovno u postupak. Vi radite svoj posao, a sudsko vijeće će svoj. O mom radu nećete odlučivati vi novinari nego Županijski sud, Vrhovni sud, Ministarstvo pravosuđa i Državno sudbeno vijeće. Vi novinari sigurno nećete ocjenjivati kvalitetu mog rada, a ako mislite pratiti kaznene rasprave, educirajte se", zaključila je sutkinja.

Šupe je pristala da se ponovno pozovu vještaci medicinske struke kako bi se utvrdile činjenice o postojanju ili nepostojanju sinkope radi koje, po tvrdnji obrane, Horvatinčić u trenutku nesreće nije bio ubrojiv. O ostalim prijedlozima novih dokaza, odlučit će naknadno. (D.B./Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene