U tom roku državno odvjetništvo sudu treba podnijeti zahtjev za provođenjem istrage ili odustati od kaznenog progona. Dežurni istražni sudac Zdenko Posavec danas je ispitao petoricu privedenih i odredio im zadržavanje u pritvoru zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke i posebno teških okolnosti zločina koji im se stavlja na teret.
Pročitajte i ovo
Dan sjećanja u Petrinji
''Dvadeset i sedam godina nije nitko odgovarao za taj zločin. Žalosno je da je toliko ljudi tu ubijeno''
Stota obljetnica djelovanja
"Krila Oluje" na aero-mitingu u Poljskoj
Na sudu se doznaje da su se privedeni S. K., D. P., V. I., Ž. Ž. i G. Š. branili šutnjom, kao i na policiji koja ih je uhitila u ponedjeljak rano ujutro. Oni će sutra ponovno biti dovedeni pred istražnog suca koji će, ukoliko tužiteljstvo zatraži pokretanje istrage, na slučaju raditi sve do mogućeg podizanja optužnice.
>> Za ratni zločin u Borovu Selu osumnjičena jedna osoba
Zlostavljali ratne zarobljenike '91. godine
U policijskoj kaznenoj prijavi stoji da su osumnjičenici od studenoga 1991. do lipnja 1992., u 'Konačištu ratnih zarobljenika', koje se najprije nalazilo u Zagrebu, a potom u Kerestincu psihički i fizički zlostavljali ratne zarobljenike. Osim petorice privedenih u zlostavljanjima su sudjelovali još neki za sada nepoznati pripadnici osiguranja 'Konačišta ratnih zarobljenika'.
Prvu dvojicu osumnjičenih policija, osim kao neposredne izvršitelje, tereti i jer su zločine propustili spriječiti čime su prekršili ratne i humanitarne propise međunarodnog prava. Neslužbeno se doznaje da je rad na slučaju započeo nakon prijave bivšeg pripadnika JNA koji je za ratni zločin optužio nepoznate počinitelje.
Prema pisanju medija u bivšoj raketnoj bazi JNA u Kerestincu zlostavljali su se i mučili pripadnici bivše JNA, srpskih paravojnih postrojbi i zarobljeni civili. (Hina)