Ovog vikenda u gradu Ogulinu, rodnom mjestu književnice Ivane Brlić Mažuranić kojoj s pravom laskamo 'hrvatski Anderson', započeo je 3. Ogulinski festival bajke. Usprkos povremenoj kiši prvi festivalski vikend ipak je prošao bajkovito i uspio okupiti mnogobrojnu publiku iz Ogulina i njegove okolice, te znatiželjnika iz cijele Hrvatske i inozemstva koji su željeli biti dio ove jedinstvene kulturne manifestacije. Djeca svih uzrasta, obitelji, mladi, kao i organizirane grupe djece i osoba s posebnim potrebama zajednički su uživali u bajkovitom programu i prirodnim ljepotama pitoresknog ogulinskog kraja. U danima vikenda na ulicama i na brojnim pozornicama diljem grada neprestano su se izmjenjivale lutkarske predstave, radionice za djecu, koncerti, kvizovi i ostali zabavni – bajkoviti sadržaji. Posjetitelje su kroz raznolik festivalski program vodili kostimirani likovi Stribora, Kosjenke, Neve Nevičice, Tintilinića i drugih likova iz Ivaninih djela.
Pročitajte i ovo
NIJE BITNO JE LI CRNA ILI BIJELA
VIDEO Postaju li slastice luksuz? Kakaovac nikad skuplji, ali u biseru Jadrana ipak se uživa u čokoladi
(pre)male penzije
Mirovine u regiji: Pogledajte gdje su najveće i tko sve ima manje od Hrvata
Uz stihove festivalske himne 'Oguline bajkoviti' koju je napisala Ivanka Dimitrijević, uglazbila nastavnica glazbene kulture Lidija Stipetić u aranžmanu Marina Gračanina i Vladimira Puškarića te izvedbi dječjeg zbora OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Festival su prigodnim riječima otvorili predstavnica Uprave za kulturni razvitak Ministarstva kulture RH- Dunja Seiter-Šverko istaknuvši pritom kako Ministarstvo kulture RH podupire ovaj jedinstveni Festival jer ga smatra 'čuvarom hrvatske kulture i povijesti kao nacionalne baštine!', gradonačelnik grada Ogulina Nikola Magdić, direktorica TZ grada Ogulina Ankica Puškarić te predsjednica Turističke zajednice grada Ogulina i Udruge Ogulinski festival bajke - Marija Popović. Uz brojne umjetnike i goste domaćini otvorenja bili su glumac Kristijan Kiki Ugrina i popularni televizijski lik Bembo.
Nakon svečanosti otvorenja uslijedila su brojna događanja: nastupi udaraljkaša i radionica za djecu pod vodstvom Udruge za promicanje kulture ritma BUDITELJI iz Zagreba, predstavljanje knjige 'Kneja' i koncert hrvatskih tradicionalnih pjesama iz različitih krajeva Lidije Bajuk. Tom prigodom Lidija je održala i predavanje o simbolici u hrvatskoj etnologiji i mitologiji uz maštoviti izbor slika i pjesama oslikavši pritom značajan dio naše već pomalo zaboravljene baštine. Domaća, ogulinska produkcija predstavila se premijernom izvedbom predstave 'Ribar Palunko i njegova žena' u izvedbi učenika svih razreda Prve osnove škole Ogulin. Predstava je uspjela stvoriti sjajan spoj mnogobrojnih elemenata poput glazbe, uigranosti djece izvođača, odličnih kostima i scenografije usklađenih sa sjajnom koreografijom, a Ribar Palunko u ovoj kazališnoj priči prikazao je svijet morskih dubina uz veliku senzibilnost i osjećaj za slojevitost jedne od najpoznatijih Ivaninih bajki. Ovim se ponovo pokazalo kako domaća produkcija može ići ukorak s gostovanjima profesionalnih kazališta.
Zagrebačko kazalište lutaka izvelo je predstavu 'Robinson uči plesati', grupa Artistika predstavila se svojim atraktivnim uličnim performansima uz zavidne vještine žongliranja, a jedna od najposjećenijih predstava bila je 'Vještičji pir' Dječjeg kazališta iz Osijeka, koja je na duhovit način prikazala ljubavne jade i sretne završetke životopisnih likova pokazavši kako se na zanimljiv i neobičan način djeci može predstaviti tematika ljubavne (ne)sreće.
Ovogodišnja novost na Festivalu tzv BAJKOKVIZ - zabavno-edukacijska kviz, u kojem su sudjelovali učenici sedmih razreda Prve osnovne škole i O.Š. Ivana Brlić Mažuranić iz Ogulina, uspio je u intenciji produbljivana znanja o knjigama i bajkama. Uz brojna nagradna pitanja kviz je uključivao i improvizaciju scenskog nastupa te vježbanje logičkog razmišljanja kroz pronalaženje rješenja na osnovu skrivalica i zagonetki. Voditelj kviza bio je glumac Kristijan Kiki Ugrina.
U slijedećim danima; sve do 22. lipnja, u Ogulinu i njegovoj okolici očekuju nas brojni bajkoviti sadržaji u izvedbi Zagrebačkog kazališta lutaka, Lutkarskog kazališta Mostar, Tigar teatra iz Zagreba, Dječjeg kazališta iz Osijeka, Dječjeg kazališta Tvornica lutaka iz Zagreba, skupine Za dva groša fantazije iz Ljubljane, Lutkarskog teatra iz Tuzle, udruge Antuntun, Studija Kvak. Zahvaljujući ovogodišnjoj suradnji sa Njemačkim kulturnim centrom bajki Märchenland tijekom Festivala bit će izvedena i predstava 'Stari čarobnjak i djeca' (The Old Wizard and the Children) iz programa dječjeg festivala 'Berlinski dani bajki' (Berliner Märchentage), jednog od najvećih svjetskih festivala bajki, nastala prema djelima braće Grimm. S netrpljenjem se očekuje i izvedba vizualno- glazbenog spektakla 'Šuma Striborova' redatelja Roberta Waltla, u kojem uz glazbenu kulisu sastava TBF glume poznati hrvatski glumci: Ana Karić, Enes Kišević, Ivana Roščić, Sven Jakir, Filip Jurčić i članovi plesne skupine Megablast.
Više informacija o Festivalu, programu, lokacijama i njegovim sudionicima potražite na www.ogfb.hr .