Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Legendarna ploča grupe The Clash

'London Calling': 30. rođendan albuma koji je promijenio svijet

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Remek-djelo grupe The Clash i danas važi za najbolji dvostruki album svih vremena.

Treći studijski album londonskih buntovnika, četveročlanog benda The Clash, objavljen je u Velikoj Britaniji 14. prosinca 1979., a u ostatku svijeta izašao je tijekom siječnja 1980. Do tog trenutka The Clash je već uživao kultni status među britanskim punkerima, no atmosfera prije nastanka ove krucijalne punk ploče i nije bila tako idilična. Naime, clashovcima se prigovarao da su izdali ideale potpisavši ugovor s velikom diskografskom kućom (CBS, kasnije Epic), a na teret im se stavljalo i da su se odmakli od 'pravog' punk zvuka.

Pročitajte i ovo Napad kemikalijom na jugu Londona Ispovijest svjedoka Nadzorne kamere snimile napad na ženu i djecu: "Vrištala je - moje oči, moje oči! Usne su joj bile crne, a koža spaljena" Greta Thunberg Uhićena tijekom prosvjeda Počinje suđenje Greti Thunberg: "Ova zemlja prostire crveni tepih klimatskim kriminalcima!"

Ovo potonje nije bilo bez osnove, budući da je grupa na 'London Calling' tipičnu troakordnu punk poetiku obogatila ska, pop, soul, rockabilly i reggae obrascima, dok je tematika pjesama ostala na 'liniji' - nezaposlenost, rasni konflikti, droga i (ne)odgovornost političara i dalje su se nalazili na udaru The Clasha. 'London Calling' visoko kotira na većini top ljestvica najboljih rock albuma svih vremena, a u konkurenciji dvostrukih albuma za prvo mjesto na listi najboljih vodi mrtvu utrku s duplom pločom The Rolling Stonea 'Exile on Main Street' iz 1972. godine.

'London Calling' se do danas prodao u preko dva milijuna primjeraka, a te 1980. prodavao se po cijeni jednostrukog albuma. Bio je to samo još jedan dokaz socijalne osjetljivosti članova benda, koji su dozvoljavali fanovima da besplatno ulaze na koncerte, a nerijetko su na turnejama primali obožavatelje i u svoje hotelske sobe ako nisu imali gdje spavati.

Dva najuspješnija singla s albuma bili su naslovna punk himna 'London Calling' (djelomično inspirirana kvarom na nuklearnoj elektrani u Pennsylvaniji) te 'Train in Vain', pjesma koja je visoko kotirala na američkim top ljestvicama. No, s vremenom se kao jedan od glavnih aduta albuma iskristalizirala 'The Guns of Brixton', prva pjesma koju je napisao i djelomice otpjevao bas-gitarist Paul Simonon.

'London Calling', uradak proizašao iz mahnite kreativnosti vokala i ritam-gitariste Joea Strummera (preminuo 22. prosinca 2002.), basiste Paula Simonona, gitariste Micka Jonesa i bubnjara Nickyja 'Toppera' Headona, opisan je kao 'toplo, bijesno, promišljeno, uvjerljivo, melodično i žestoko' remek-djelo. Danas se smatra najutjecajnijim rock albumom u povijesti, koji je 2007. godine uvršteno u Grammy Hall of Fame kao kulturološko dostignuće od povijesne važnosti.

Omot albuma 'London Calling' posebna je priča. Fotografiju Paula Simonona kako razbija gitaru snimila je na koncertu u New Yorku Pennie Smith, koja nije htjela da se njezina slika objavi jer je smatrala da je previše mutna. Na inzistiranje Joea Strummera fotografija je stavljena na glavni cover ploče, a finalni dizajn omota djelo je Raya Lowryja i predstavlja odavanje počasti debitantskom albumu Elvisa Presleyja. Godine 2002. Q magazin proglasio je fotografiju Pennie Smith najboljom rock fotografijom svih vremena, a Lowryjevo idejno rješenje zauzelo je deveto mjesto na vječnoj listi najboljih omota ikad.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene