Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Nakon tri desetljeća...

Hoće li ubojica Johna Lennona ovoga ljeta izaći na slobodu?

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Mark David Chapman odslužio je 30 godina, u kolovozu ga čeka možda i posljednje saslušanje.

Stisnuo mu ruku, dao album na potpis, fotografirao se s njim, pa ga nekoliko sati kasnije ubio, sjeo na pločnik, čitao 'Lovca u žitu' i pričekao policiju. To bi ukratko bio susret Marka Davida Chapmana i Johna Lennona, koji se dogodio u New Yorku, 8. prosinca 1980., događaj koji je protresao i promijenio tijek popularne kulture, a posljedice je imao i u mnogo širem društvenom kontekstu. Svijet je tada izgubio jednog od najvećih i najutjecajnijih glazbenika, a njegov bi ubojica ovoga kolovoza mogao udahnuti zrak na slobodi, prvi put nakon 30 godina.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Na naslovnici časopisa Elton i David predstavili svijetu svog sina Slika nije dostupna Ususret Sundanceu: Koje zvijezde dolaze na Sundance film festival ove godine

Mark Chapman je u vrijeme ubojstva imao tek 25 godina, a nikada neće biti jasno kada mu se i uslijed čega u glavi dogodio fatalni 'klik', jer njegov život nipošto nije nagovješćivao da će se ovaj religiozan glazbenik i hvaljeni humanitarac pretvoriti u ubojicu. Činjenice iz njegova života daju za pravo svim teorietičarima urote da u službenom objašnjenju zločina vide puno rupa i apsurdnih zaključaka. No, Chapman je ubojstvo priznao i time na spis Lennonovog ubojstva stavio oznaku 'Riješeno!'.

Chapman je sin vojnog zrakoplovnog zapovjednika i medicinske sestre, od malih nogu obožao je Beatlese, a od malo većih - marihuanu i LSD. U 16-oj godini otkrio je Boga, počeo prodavati Biblije, ušao u vezu s Jessicom Blankenship, još jednom nanovo rođenom kršćankom te se zaposlio kao volonter u centru za pomoć vijetnamskim veteranima. Čini se da su stvari krenule nizbrdo kada je propao njegov pokušaj studiranja, kao i veza s Jessicom, nakon čega je počeo imati suicidalne porive. Službeni policijski spis kaže da se sebi život pokušao uzeti 1977. kada je cijev usisivača spojio s auspuhom svog auta i udahnuo. No, cijev se rastopila, a njemu spašen život u jednoj klinici u Teksasu.

Preselio se na Havaje, mijenjao poslove, čak i putovao oko svijeta te sve više postajao opsjednut slavnom knjigom 'Lovac u žitu', čiji je glavni protagonist Holden Caulfield postao Chapmanov alter-ego. Kasnije je govorio da u Sallingerovoj knjizi pišu mnogi odgovori vezani uz motiv njegova ubojstva.

Godine 1978. čuo je u svojoj glavi prve glasove. S namjerom da ubije Johna Lennona, svoga idola, došao je u New York u listopadu 1980., no nakon što je u kinu pogledao 'Ordinary People', predomislio se i vratio majci i supruzi Gloriji Abe na Havaje. Šestog prosinca opet je došao u New York s 'Lovcem u žitu' pod rukom i kokainom udžepu. Dva dana kasnije pojavio se pred Lennonovom zgradom 'The Dakota' na Manhattanu, družio se s fanovima i fotografima, uzeo čak i autogram od pjevača (što je aparatom zabilježio reporter Paul Goresh). Chapman je ostao pred zgradom do večernjih sati, kada su se John Lennon i Yoko Ono ponovno ukazali. Izlazivši iz limuzine, par je prošao pored Chapmana. Slavni Beatle je već prelazio ulazni prag kada je čuo posljednje riječi u životu: 'Gospodine Lennon...!', osvrnuo se i dobio pet metaka u leđa. Smrt je proglašena u obližnjoj bolnici dvadesetak minuta kasnije, točno u 23.07 sati. Ubojica je sjeo, listao 'Lovca u žitu' i mirno dočekao policiju. Poslije tri sata kasnije, tijekom ispitivanja, izjavio je: 'Veliki dio mene zauzima Holden Caulfield, a ostatak pripada vragu.'

Bilo je vrlo izvjesno da će Chapmanovi odvjetnici uspjeti dokazati da se radi o psihički bolesnoj osobi koja treba kaznu provesti u mentalnoj instituciji, a ne u zatvoru. No njihov klijent se naglo predomislio, izjavio da je psihički zdrav te priznao ubojstvo. Sud mu je dodijelio kaznu zatvora od 20 godina do doživotne robije.

>> Lennonovi albumi izlaze na njegov 70. rođendan

>> Prodan kontroverzan potpis Johna Christa Lennona

Mark David Chapman dosad je pet puta tražio uvjetno puštanje i svaki je put odbijen. Yoko Ono redovito piše pisma Odboru za saslušanje, tražeći da najpoznatiji stanovnik Attice nikad ne smije biti pušten na slobodu. Prema nekim informacijama, Chapman u kolovozu, kada ima pravo uložiti novu molbu za uvjetno služenje kazne, ima velike šanse da se nađe na slobodi. Tamo ga vjerno čekaju njegova majka, sestra i supruga, koje su ga svih ovih godina redovito posjećivale u zatvoru.

To je bila službena verzija događaja. Postoji i ona u kojoj veliku ulogu imaju CIA, FBI i ostale tajne službe, čiji je Chapman navodno bio žrtveni jarac. No, to je već jedna druga priča...

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene