Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Japanci cijene i poštuju starije osobe

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Za razliku od većine zemalja u kojima starije osobe predstavljaju teret za obitelj i društvo, u Japanu to nije tako te postoji izreka: "Stari ljudi su svačije blago".

Svaki peti stanovnik Japana ima iznad 60 godina, taj broj se ubrzano povećava, a trenutačno u toj zemlji gotovo dva milijuna stanovnika ima više od 80 godina, no oni ne predstavljaju teret za obitelji i društvo nego u većini slučajeva imaju važnu ulogu u obiteljskom životu. 

Pročitajte i ovo Geronto zajednica - 1 Briga za starije Marija živi sama u centru Zagreba, Snježana je njezin spas: ''Njima najviše fali društvo'' Ilustracija Incident u Australiji ''Koristila je hodalicu, ali imala je nož'': Policija elektrošokerom pogodila ženu (95) u staračkom domu

Vitalna 86-godišnja Rin Morita živi s najstarijim sinom, snahom i unukom, a ima i dvoje praunučadi. 

"Gotovo svakodnevno kuham, a jedanput tjedno čistim kuću, što mojem sinu i snahi omogućuje da se potpuno posvete radu u njihovu dućanu. Volim im skuhati nešto što vole kad umorni stignu kući. Na taj im način omogućujem da se kvalitetnije i dulje posvete radu u dućanu i zarade nešto više novaca", rekla je Rin novinaru BBC-a.

Ni u jednoj zemlji na svijetu ne živi tako puno stanovnika starijih od 60. Osim iznimno zdrave prehrane još je jedan faktor koji produljuje životni vijek Japanaca - poštovanje društva prema starijim osobama. Svake se godine u toj zemlji obilježava Dan poštovanja prema starijim osobama što je državni praznik u Japanu.

Unatoč tomu što se tradicija djelomično promijenila, pa dio starijih Japanaca više ne živi u obiteljima, nego u kvalitetnim staračkim domovima, odnos prema njima nije se izmijenio kad je u pitanju odnos s obitelji. Cijenu boravka u takvoj ustanovi djelomično podmiruju vlada, obitelj i osoba koja u njoj živi.

Donedavno se strogo poštovala tradicija da roditelji ostaju živjeti ukući najstarijeg sina ili kćerke, no u zadnje vrijeme se japansko društvo i u tome pogledu moderniziralo, što ni u kojem slučaju ne znači da se osobama treće životne dobi ne pruža ljubav i pozornost iako žive u staračkom domu. S njima se primjerice, u slučaju spriječenosti osobnog posjeta može uspostaviti video-veza kako bi razgovarali s članovima svojih obitelji.

Starije se osobe u Japanu i danas smatraju dragocjenim članovima društva te mu još uvijek mogu kvalitetno doprinijeti na razne načine što pokazuje obitelj Rin Morite u kojoj je ljubav i briga obostrana.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene