Amnesty International optužio je vlasti u Gvatemali da čine malo ili gotovo ništa kako bi uhitile počinitelje i spriječile masovnu pojavu ubojstava mladih djevojaka i žena u toj srednjoameričkoj državi.
Pročitajte i ovo
Nasilje nad ženama
Poražavajuće brojke: Svaka treća žena doživjela je nasilje, evo koja je najnesigurnija okolina za Hrvatice
22 ubojstva žena
Interpol traži pomoć: ''Ako se sjećate prijateljice, članice obitelji ili kolegice koja je iznenada nestala, molimo vas, dobro pogledajte''
Čak 70 posto tih ubojstava policija uopće nije istražila, a u 97 posto slučajeva nitko nije uhićen, optužuje AI.
U izviješću se navodi kako dio odgovornih shvaća veličinu problema, no većina ipak smatra kako su ubijene žene same krive za svoju sudbinu!
U prvih šest mjeseci 2006. u Gvatemali je ubijeno 229 mladih djevojaka i žena, a lani čak 665. U 97 posto slučajeva nitko nije uhićen!
Najveći dio ubojstava je izveden izuzetno brutalno, žrtve su prije mučne smrti prolazile nezamisliva mučenja i seksualna iživljavanja.
Tipičan slučaj policijskog nepostupanja šokirao je oca Cristine Hernandez, koja je 27. srpnja 2005. godine na silu ugurana u automobil i oteta.
Njezin otac odjurio je u policiju, prijavio otmicu i zatražio od policije da blokira grad.
No, u policiji su odbili poduzeti bilo što, rekavši da je uobičajeno da djevojke bježe od kuće te da ionako ne mogu učiniti ništa prije nego prođe 24 sata od nestanka djevojke.
Slično je prošla i obitelj Claudine Velazqez, koja je pronađena mrtva dan nakon nestanka. Ubijena je s četiri metka, a prije toga pretučena po cijelom tijelu.
I njezini ubojice su još na slobodi, a obitelj se skriva u strahu za svoju sigurnost.
AI navodi kako se u većini slučajeva ne obavljaju ni osnovna policijska postupanja, poput detaljnog istraživanja mjesta zločina, a o forenzičkim analizama da se i ne govori.