Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

Donosimo popis najvažnijih nominacija 80. godišnjih nagrada Američke filmske akademije koji će se održati 24. veljače u Kodak Theatreu u Los Angelesu. Domaćin svečanosti dodjele Oscara bit će Jon Stewart.


Tehnička novost ove godine bit će internetski prijenos ceremonije na službenim internetskim stranicama Oscara. 

Vezani članci Jane Fonda Legendarna glumica čak je 7 sati bila na tretmanu kako bi svojom pojavom iznenadila javnost Luke Perry (Foto: Profimedia) Zvijezdu Beverly Hillsa izostavili na dodjeli Oscara iz videa "In Memoriam", a glumio je u nominiranom filmu

Najviše nominacija za prestižnu filmsku nagradu ove godine imaju filmovi 'There Will Be Blood' i 'Nema zemlje za starce' s osam nominacija, a slijede 'Okajanje' i 'Michael Clayton' sa po sedam nominacija. 'Michael Clayton' je najveće iznenađenje s obzirom na broj nominacija.

Najbolji film:

'Okajanje'

'Juno'

'Michael Clayton'

'Nema zemlje za starce'

'There Will Be Blood'

Najbolji glavni glumac:

George Clooney - 'Michael Clayton'

Daniel Day-Lewis -'There Will Be Blood'

Johnny Depp - 'Sweeney Todd'

Tommy Lee Jones - 'Dolina nestalih'

Viggo Mortensen - 'Eastern Promises'

Najbolja glavna glumica:

Cate Blanchett - 'Zlatne godine kraljice Elizabete'

Julie Christie - 'Away From Her'

Ellen Page - 'Juno'

Laura Linney - 'Obitelj Savage'

Marion Cotillard - 'La Vie en Rose - Edith Piaf'

Najbolji sporedni glumac:

Casey Affleck - 'The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford'

Javier Bardem - 'Nema zemlje za starce'

Hal Holbrook - 'Into The Wild'

Tom Wilkinson - 'Michael Clayton'

Philip Seymour Hoffman - 'Rat Charlieja Wilsona'

Najbolja sporedna glumica:

Cate Blanchett - 'I'm Not There'

Ruby Dee - 'Američki gangster'

Amy Ryan - 'Nestala bez traga'

Saoirse Ronan - 'Okajanje'

Tilda Swinton - 'Michael Clayton'

Najbolji redatelj:

Ethan & Joel Coen - 'Nema zemlje za starce'

Julian Schnabel - 'The Diving Bell and the Butterfly'

Jason Reitman - 'Juno'

Paul Thomas Anderson -'There Will Be Blood'

Tony Gilroy - 'Michael Clayton'

Najbolji originalni scenarij:

Tamara Jenkins - 'Obitelj Savage'

Diablo Cody - 'Juno'

Nancy Olivier - 'Lars and the Real Girl'

Tony Gilroy - 'Michael Clayton

Brad Bird - 'Juhu-hu'

Najbolji adaptirani scenarij:

Paul Thomas Anderson - 'There Will Be Blood'

Ethan & Joel Coen - 'Nema zemlje za starce'

Ronald Harwood - 'The Diving Bell and the Butterfly'

Christopher Hampton - 'Okajanje'

Sarah Polley - 'Away From Her'

Najbolji animirani film:

Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud - 'Perzepolis'

Brad Bird - 'Juhu-hu'

Ash Brannon i Chris Buck - 'Divlji valovi'

Najbolja originalna glazba:

'Okajanje'

'Michael Clayton'

'Juhu-hu'

'Gonič zmajeva'

'3 : 10 to Yuma'

Kostimografija:

'Zlatne godine kraljice Elizabete'

'Okajanje'

'La vie en Rose - Edith Piaf'

'Across the Universe'

'Sweeney Todd'

Najbolji strani film:

'Die Flscher' ('Krivotvoritelji'), Austrija

'Beaufort', Izrael

'Mongol', Kazahstan

'Katyn', Poljska

'12', Rusija