Nin se nalazi u blizini Zadra, a centar je ovoga gradića otok promjera 500 metara, kojeg s kopnom povezuju dva mosta. Otočić se nalazi u čarobnoj laguni s brojnim prirodnim pješčanim plažama i bujnom vegetacijom. Nin i njegova okolica specifični su po rijetkim biljnim i životinjskim vrstama. Posebna je turistička atrakcija i ljekovito peloidno blato. Ono se koristi u liječenju raznih tegoba već više od 30 godina.
Pročitajte i ovo
Turizam naš svagdašnji
Hrvatska turistička zajednica hvali se dobrim brojkama: Počinje promocija za novu godinu
Bez ograničenja?
Omiljena aktivnost brojnih Hrvata sve je skuplja: Pogledajte visoke cijene aranžmana i opreme, ali potražnja ne jenjava
Svi posjetitelji Nina trebali bi isprobati odlične delicije mediteranske kuhinje, a posebice izvorni ninski suhomesnati proizvod šokol koji ima i svoju godišnju manifestaciju. Nin se ponosi i jednom od tri solane u Hrvatskoj. Dobivanje soli veoma je važna gospodarske grana već dugi niz godina, a temelji se na tradicionalnom načinu proizvodnje, isparavanjem morske vode u specijaliziranim bazenima utjecajem sunca i vjetra. Solana je otvorena i za turiste, a posebna su atrakcija Muzej soli i suvenirnica.
S obzirom na to da se Nin nalazi na veoma ugodnoj lokaciji za život te da ga krase brojne prirodne ljepote, ne čudi što je naseljen već gotovo 3000 godina. Prvo naselje u Ninu bilo je ono ilirskog plemena Liburni, a osnovano je u 9. stoljeću prije Krista. Pleme je na ovom području ostavilo više ostataka nego bilo gdje drugdje te se stoga upravo u Ninu može naučiti najviše o njihovom načinu života i kulturi.
U 1. stoljeću prije Krista Nin postaje rimski municipij i dobiva ima Aenona što se s vremenom preoblikovalo u Enona. Za vrijeme rimske vladavine Nin doživljava procvat. Popločene su ulice, uvodi se vodovod i terme, a izgrađen je i fascinantan forum s prekrasnim hramom. Bila je to najveća rimska građevina na istočnoj obali Jadrana. Ostaci hrama danas oduševljavaju posjetitelje te ih barem nakratko vrate u vrijeme strog Rimskog Carstva.
Početkom 7. stoljeća u Nin dolaze Hrvati i on ubrzo postaje veoma važno središte Kraljevine. Za vrijeme hrvatskih kraljeva Nin je bio jedna od njihovih prijestolnica i veoma važna luka. Tu su stolovali mnogi kraljevi poput Petra Krešimira IV. te knezovi, a održavali su se sabori i donosile povelje. Nin je u to vrijeme bio i jedno od najvažnijih ranokršćanskih središta gdje su svoje sjedište imali hrvatski biskupi.
Iz bogate ninske povijesti ostavljana su nam u ostavštinu mnoga kulturna dobra. Na mjestu današnje Crkve sv. Anselma i Marcele, koji su zaštitnici grada, nalazila se prva hrvatska katedrala. U Ninu se čuva i primjerak Condure Croatice, povijesne hrvatske lađe za trgovanje i ratovanje. Krstionica kneza Višeslava svjedoči o vremenu pokrštavanja Hrvata, a Crkva sv. Nikole jedini je ostatak romaničke arhitekture. Najprepoznatljiviji simbol Nina svakako je Crkva sv. Križa, najmanja katedrala na svijetu iz 9. stoljeća. Brončani kip Grgura Ninskog, djelo znamenitog kipara Ivana Meštrovića, najveća je pak turistička atrakcija. Naime, narodna predaja kaže da se ispuni želja onome tko mu dotakne palac na lijevoj nozi.
Nin izrazito njeguje svoje kulturno nasljeđe pa tako svakako vrijedi posjetiti Muzej Ninskih starina te Riznica crkvene umjetnosti u se nalazi postava „Zlato i srebro Nina“. Radi se o jednoj od najvrjednijih riznica u Dalmaciji s brojnim relikvijarima. Sve to, ali i mnogo više možete vidjeti, ako posjetite ovaj miran gradić s burnom prošlošću.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.