Roš Hašana, značenja glava godine, početak godine, židovska je Nova godina. Teče od zalaska sunca jednog dana sve do zalaska sunca dva dana poslije. Ova svetkovina govori o Božjem stvaranju svijeta i podsjeća na Božji sud.
Pročitajte i ovo
Magdeburg
Premijer Plenković osudio strašni napad u Njemačkoj: "Ovaj čin nasilja zaslužuje osudu"
ravnatelj KBC-a
Plenković o Ćorušiću: "Teško nam je zbog ove vijesti, bio je sjajan čovjek i prijatelj..."
Premijer Andrej Plenković uputio je čestitku građanima židovske vjeroispovijesti u povodu blagdana Roš Hašane, Jom Kipura i Sukota, priopćeno je u nedjelju iz Vladine službe za odnose s javnošću.
''Svaka nova godina donosi novi početak, a ja vam, u ime hrvatske Vlade i osobno, želim da nadolazeća 5780. godina donese obilje sreće, blagostanja i zdravlja. Provedite ih u miru i veselju s bližnjima, u znaku tradicionalne izreke 'Budite upisani za dobru godinu - Lešana tova tikatevu!' ", naveo je u čestitici predsjednik Vlade Plenković.
Roš hašana traje deset dana
U povodu blagdana Roš Hašane, pripadnicima židovske zajednice čestitku u ime Hrvatskog sabora i svoje osobno uputio je i predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković. ''U povodu Roš Hašane, svim pripadnicima židovske zajednice u Republici Hrvatskoj upućujem iskrene čestitke u ime Hrvatskoga sabora i osobno. Vama, ali i cijelom židovskom narodu, želim da 5780. godina bude sretna i uspješna te vam donese izobilje zdravlja, napretka, mira, zajedništva i osobne harmonije. Šana Tova!“, navodi se u čestitci predsjednika Hrvatskog sabora Jandrokovića.
I predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović uputila je čestitku, priopćili su u nedjelju iz Ureda predsjednice. ''Roš Hašana početak je nove godine za židovski narod, a svaka nova godina nosi novi početak, novu nadu, stoga vam svima želim da vam ovaj blagdan donese život ispunjen zdravljem i mirom te svakim dobrom“, stoji u čestitki Predsjednice.
Pripadnici židovskog naroda slave 5780. Roš Hašanu, židovsku Novu godinu. Roš Hašana označava početak jednog razdoblja u kojem se vjernici posvećuju molitvi, kajanju, unutarnjem preispitivanju sebe. Traje deset dana, a zadnji čin pokajanja sastoji se od javnog priznanja grijeha molitve i posta, koji je vrhunac, koji pada na Jom kipur, odnosno Dan pomirenja. (Hina)