Republika Hrvatska u svom vlasništvu ima jedno cijelo selo i to slučajno. Nije ga tražila niti joj treba, u njega nije ulagala, ali ga ni ne da.
Pročitajte i ovo
izolirani od svega
Mještani se muče jer su im osnovne namirnice udaljene kilometrima, kruh čuvaju danima: "Sve je otišlo, samo starčad ostala, tko to može preživjet"
VAŽAN PROJEKT
Prvo digitalno selo: Budućnost je stigla i u Hrvatsku, pogledajte kako izgleda suvremeni uzgoj pšenice
Krndija nedaleko od Đakova talac je apsurdne situacije, u kojoj mještani nisu vlasnici čak ni kuća u kojima žive. Zbog svega toga, broj obitelji s nekadašnjih tristotinjak pao je na svega 24!
U nekad bogatom selu s kuglanom i kinom, mještani danas ne posjeduju ništa.
„Mi nemamo tu nijednu kuću našu. To je sve državno i švapsko“, kaže Damir Kijanica iz Krndije.
Selo oduzeto stanovništvu njemačkog podrijetla prije Drugog svjetskog rata
Prije Drugog svjetskog rata Krndija je oduzeta stanovništvu njemačkog podrijetla. Republika Hrvatska ga je naslijedila i zadržala.
Selo nema kanalizaciju, vodovod, ovdje se ne može graditi, kupovati, prodavati, čak ni nasljeđivati jer sve je u vlasništvu države - osim crkve... i mjesnog groblja
U međuvremenu naseljeni stanovnici ovdje žive već pola stoljeća, no kuće nisu obnavljali jer - nisu njihove.
Stare 80 i više godina kuće su se počele raspadati.
„Nema se života, takav ti je život!“, kaže Luka Šimić.
Iako je selo na potpomognutom području i mještani imaju pravo na građevinski materijal, nove kuće ne grade jer nitko nema - svoju parcelu.
„Ne možemo ništa ni sagraditi što bi htjeli, možda bi netko sagradio i novu kuću, šta ja znam, ne mo'š, kad to nije naše“, kaže Đorđe Novaković.
Općina se obraćala svim bivšim agencijama za državnu imovinu, sada pomoć traži od novog ministarstva.
„Očekujemo da vlasništvo Krndije prepusti Općini Punitovci gdje bi Općina Punitovci omogućila svima koji su na tom području da oni sebi riješe ta stambena pitanja“, kaže Jasna Matković, načelnica općine Punitovci.
Ministar ostao zatečen
Ministar državne imovine ostao je zatečen.
„Nisam upoznat s tim slučajem, ali predlažem i molim načelnika općine da uputi zahtjev u Ministarstvo pa ćemo mi u Ministarstvu izvršiti uvid u okolnosti u situaciju i sigurno ćemo pripomoći rješavanju tog problema“, kaže Goran Marić, ministar državne imovine.
Selo s 2000 državnih hektara zemlje i 90 parcela, smješteno blizu Đakova, Osijeka i Našica, umjesto da se razvija - umire.
„Kad bi to nama država pustila, ima potencijala da bi ljudi to kupili, da bi gradili“, kaže Ilija Bošković, predsjednik Mjesnog odbora Krndije.
„Nemaš kupatilo, nemaš trgovinu, nemaš vodu nego iz bunara, neki nemaju čak ni bunar. Nemaš, pa eto, osnovne uvjete za život“, kaže Rosa Pop.
Pa ipak, država se svog sela - još nije odrekla.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr