U Hrvatskoj nema tko ne zna za sinjsku alku, no znate li i za ove zanimljivosti vezane tradicionalnu utrku.
Podijelite
Sinjska alka, viteška igra koja se održava već gotovo 300 godina okuplja na tisuće ljudi iz cijele zemlje i svijeta. No, neko vrijeme, stanovnici Cetinske krajine, ali i stanovnici ostalih dijelova naše zemlje, strahovali su za gubitak tradicije kada su postojale sumnje da će zatvoriti sinjsko rodilište.
Problem je bio u tome što alku mogu trčati samo oni muškarci koji su rođeni u Cetinskoj krajini. Ipak, stručno povjerenstvo Ministarstva nakon obavljenog očevida utvrdilo je ispunjavanje uvjeta za početak rada s obzirom na prostor, radnike i medicinsko-tehničku opremljenost rodilišta. Danas se, stoga, više ne mora strahovati od gubitka ove povijesno važne tradicije, a samo prošle godine u tom je rodilištu rođeno 106 potencijalnih alkara.
Iako smo na Alci navikli na lica hrvatskih visokih dužnosnika i ostalih političara, prošle je godine Alku posjetio još jedan, ovaj put strani dužnosnik. No, ne radi se o bilo kojem dužnosniku već o turskom veleposlaniku što je bilo prvi put u 298 godina da je turski dužnosnik došao na ovu manifestaciju.
Konj zbacio alkara
No, da se na Alci stvari znaju i zakomplicirati dokazuje i događaj s prošlogodišnje alke kada je konj zbacio alkara i ozljedio gledatelje. Na kraju alkarskih svečanosti tijekom svečanog mimohoda alkara i njihovih momaka ulicama Sinja konj alkara Tina Radanovića je pao, zbacio jahača i preplašeno se zaletio među publiku te je udario Branka Ezgetu, prvog alkarskog armbašu.
Alkarski barjak s likom Čudotvorne Gospe Sinjske nosit će dragovoljac Domovinskog rata Stipe Bilandžić, a prilikom ove svečanosti će Anti Gotovini i Mladenu Markaču biti dodijeljeno priznanje za počasne članove viteškog alkarskog društva.
Kako su izgledale prijašnje alke, pogledajte u priloženoj galeriji.