Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Od gore se vidi sve

Google Earth potvrdio aboridžinski mit

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Mitologija australskih Aboridžina počinje u razdoblju prije pojave čovjeka, kojeg nazivaju 'vrijeme snova'. A mnoge priče o vremenu snova govore o legendama o zvijezdama, bogovima i kamenju koje pada s neba.

Zahvaljujući Google Earth-u istraživači su sada dokazali da većina tih mitova ima stvarni povijesni temelj.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Tunguski meteorit 'Pronašao sam komade najvećeg meteorita koji je pogodio Zemlju!' Slika nije dostupna Star 2 milijarde godina Znanstvenici zbunjeni: S kojeg je planeta ovaj misteriozni kamen?

Duane Hamacher, astrofizičar sa Sveučilišta Macquarie u Sydneyu je u magazinu Archaeoastronomy and Meteoritics and Planetary Science opisao kako ga je istraživanje aboridžinskih mitova odvelo do nepoznatog kratera oko 130 kilometara južno od grada Alice Springs.

Prema mitu, na Zemlju je pala zvijezda na područje koje je pleme Arrernte zvalo Puka. Hamacher je Puku potražio pomoću Google Maps-a, a slika koju je dobio izgledala je potpuno nalik drugom udarnom krateru, Gosse's Bluff, koji se nalazi u blizini Alice Springsa te je dio drugog aboridžinskog mita, koji također govori o nečemu što je palo s neba, konkretno – divovska beba.

Analiza magnetizma i geologije u Puki je potvrdila da se zaista radi o ostacima palog meteorita. No, do pada je došlo davno prije pojave ljudi i znanstvenici se pitaju kako je mogao postati dio aboridžinske mitologije.

Hamacher vjeruje da su Aboridžini vidjeli dovoljno udara meteorita da bi mogli prepoznati udarni krater te točno zaključiti da starija, ali slična formacija mora biti povezana sa sličnim događajem. Uostalom, upravo to znanstvenici rade pomoću Google Earth-a.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene