Državni tajnik SAD-a Marco Rubio najavio je u ponedjeljak odluku bez presedana i pravno problematičan sporazum s El Salvadorom.
Videoporuka
VIDEO Orban se u bizarnoj poruci iznad Dunava obratio Vučiću: "Dragi Aleksandre!"
Razbijanje kriminalne mreže
Specijalci u Banjoj Luci: U tijeku velika akcija, očekuju se brojna uhićenja, formiran i Operativni štab
Tragedija u Kini
Buknuo požar u staračkom domu, poginulo najmanje 20 osoba
"U činu izvanrednog prijateljstva prema našoj zemlji El Salvador je pristao na najneobičniji i najizvanredniji migracijski sporazum bilo gdje u svijetu", rekao je Rubio novinarima u ponedjeljak.
On je izjavio da će ta zemlja nastaviti primati deportirane Salvadorce koji su ilegalno ušli u SAD. Također će prihvatiti na deportaciju svakog ilegalnog stranca u Sjedinjenim Državama koji je kriminalac bilo koje nacionalnosti, bilo da se radi o članovima MS-13 ili Tren de Aragua, rekao je referirajući se na dvije zloglasne transnacionalne bande s članovima iz El Salvadora i Venezuele.
Osim toga, Nayib Bukele je ponudio da u svojim zatvorima smjesti opasne američke kriminalce koji su u pritvoru u SAD-u, uključujući i one s američkim državljanstvom i legalne rezidente", rekao je Rubio.
Međutim, nije jasno hoće li američka vlada prihvatiti ovu ponudu s obzirom na pravne upitnosti ovakvog postupanja. Svaki pokušaj administracije Donalda Trumpa da deportira zatvorene američke državljane u drugu zemlju suočio bi se sa značajnim pravnim protivljenjem.
"Američkim vlastima apsolutno je zabranjeno deportirati američke državljane, bez obzira na to jesu li zatvoreni ili ne", rekla je Leti Volpp, profesorica prava na Sveučilištu Berkeley, specijalizirana za imigracijsko pravo i teoriju državljanstva.
Bukele je kasnije potvrdio sporazum s Rubiom na platformi X napisavši: "Spremni smo primiti samo osuđene kriminalce, uključujući i osuđene američke državljane, u naš megazatvor (CECOT) u zamjenu za naknadu."
Salvadorski Centar za suzbijanje terorizma, poznat kao CECOT, najveći je i najnoviji zatvor u zemlji, s maksimalnim kapacitetom od 40.000 zatvorenika.
"Ta bi naknada bila relativno niska za SAD, ali značajna za nas, čime bi cijeli naš zatvorski sustav postao održiv", dodao je Bukele.
Američko Državno tajništvo u svojoj preporuci za putovanja u El Salvador upozorava da zatvorenici u toj zemlji trpe teške uvjete bez pristupa pravnom postupku.
"Prenapučenost predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju i životima zatvorenika", navodi se u upozorenju.
"U mnogim ustanovama uvjeti sanitacije, pitke vode, ventilacije, kontrole temperature i rasvjete su neadekvatni ili ne postoje."
Dužnosnici unutar Trumpove administracije i predsjednikovi saveznici brzo su pohvalili sporazum, pri čemu je Elon Musk na platformi X izjavio da se radi o odličnoj ideji. No, organizacije za ljudska prava osudile su sporazum, a kritičari su upozorili da bi ovakav plan mogao biti dio šireg demokratskog nazadovanja.
Sporazum dolazi u trenutku kada Trumpova administracija provodi oštru imigracijsku akciju, mobilizirajući široke dijelove savezne vlade za uhićenje i pritvaranje nedokumentiranih imigranata u SAD-u te ukidanje zaštite za migrante koji su već u zemlji, javlja CNN.
Što je CECOT?
Bukele je naredio izgradnju megazatvora kada je započeo svoju kampanju protiv bandi El Salvadora u ožujku 2022. Inače, ova se zemlja smatra jednom od najopasnijih na svijetu.
Ovaj zatvor može primiti 40.000 zatvorenika, sastoji se od osam prostranih paviljona, a u ćelijama je smješteno po 65 do 70 zatvorenika. Ne primaju posjete. Ne postoje nikakvi programi koji ih pripremaju za povratak u društvo nakon odslužene kazne, nema radionica ni edukativnih programa. Nikada ne smiju van.
Cecot mega-zatvor u El Salvadoru
Foto:
Afp
Bukeleov ministar pravosuđa rekao je da se zatvorenici nikada neće vratiti u svoje zajednice, piše AP.
Zatvorske blagovaonice, sobe za odmor, teretana i društvene igre namijenjene su čuvarima.
U CECOT-u su zabranjeni osobni predmeti, knjige, pa čak i pisma obitelji. Zatvorenici provode 23,5 sata dnevno zaključani u svojim ćelijama, s kratkim, dnevnim 30-minutnim vremenom za vježbu ili vjerske aktivnosti u središnjem hodniku. Obroci su osnovni, uglavnom se sastoje od graha, riže i biljaka, bez mesa.
Sigurnost u CECOT-u osmišljena je kako bi kompleks učinila nemogućim za bijeg. Objekt je okružen elektrificiranim ogradama, ima 19 osmatračnica, a nadzire ga tisuću naoružanih čuvara, policajaca i vojnika. Unutra naoružani čuvari održavaju stalni nadzor, a svjetla ostaju upaljena 24 sata dnevno. Samice se koriste kao kazna za zatvorenike koji počine prijestupe unutar zatvora, a dizajnirane su tako da budu potpuno mračne, osim malog snopa svjetla iz otvora na stropu.
Pročitajte i ovo
Cijene u Sloveniji
Isplati li se u kupovinu u inozemstvo? Neke cijene mogle bi vas iznenaditi
Pročitajte i ovo
pitanje samodostatnosti
Poljoprivrednici na rubu: "Mi plaćamo ceh, a ovi između beru vrhnje"