Na popis deset najkorumpiranijih političara na svijetu koje je objavio američki portal Lolwot.com, uvršten je i nekadašnji srpski predsjednik Slobodan Milošević.
Spiro Agnew
S mjesta zamjenika predsjednika SAD-a odstupio je 1973. godine, kada je savezna porota započela s opsežnom istragom. Na početku je poricao optužbe za korupciju, ali je kasnije u dogovoru s Ministarstvom pravosuđa priznao krivnju. Sudac ga je kaznio s 10.000 dolara i tri godine uvjetnog zatvora, ali je 1983. godine bio prisiljen platiti državi Maryland 268.482 dolara mita koje je primio.
Randy Duke Cunningham
Tijekom Vijetnamskog rata bio je pilot ratne mornarice, a član republikanaca u američkom Senatu od 1991. do 2005. godine. Priznao je da je uzeo najmanje 2,4 milijuna dolara mita dok je bio kongresnik. S tim je novcem kupio vilu, stan, jahtu... S dužnosti je odstupio 2005. godine, kada je i priznao krivnju, a godinu dana kasnije osuđen je na osam godina zatvora te mu je naloženo da vrati 1,8 milijuna dolara.
UHIĆENO 13 POLITIČARA 'Planirali su dugoročne akcije..'
Budd Dywer
Proglašen je krivim zbog uzimanja 300.000 dolara mita od privatnih kompanija u zamjenu za četiri milijuna vrijedne državne ugovore.
Bio je član republikanaca u Predstavničkom domu od 1965. do 1970, poslije čega je prešao u američki Senat gdje je bio do 1981. godine. Zatim je postao blagajnik jedne američke savezne države. Ubio se na konferenciji za novinare 22. siječnja 1987. godine.
Alberto Fujimori
Kada je u javnost procurila vijest o njegovoj korumpiranosti, ovaj 90. predsjednik Perua otišao je u Japan. Osuđen je na 7,5 godina zatvora zbog pronevjere te još šest godina zbog korupcije i mita. Sudilo mu se i zbog narušavanja ljudskih prava, ubojstva i otmice, zbog čega je osuđen na 25 godina zatvora.
Japanci su ga odbili izručiti, a on je neočekivano otišao u Čile. Njihov Vrhovni sud izručio ga je Peru u rujnu 2007. godine.
Sani Abacha
Predsjednik Nigerije od 17. studenog 1993. do 8. lipnja 1998. godine, sa svojom obitelji ukrao je pet milijardi državnih funti. Umro je 1998. godine u svojoj vili u Abudži zbog iznenadnog srčanog udara, iako postoje nepotvrđeni izvještaji da je otrovan.
Sadam Husein
Sadam Husein predsjednik Iraka od 1979. do 2003. godine, svega nekoliko sati prije američke invazije, naredio je Centralnoj banci Iraka da na njegov osobni račun prebaci milijardu dolara. Prema istraživanju američkog Senata, Husein je pronevjerio oko 21 milijardu dolara iz programa nafte za hranu. Kada je uhićen, na sudu je osuđen na smrtnu kaznu. Pogubljen je vješanjem.
Slobodan Milošević
Slobodan Milošević, predsjednik Srbije od 1989. do 1997, a poslije predsjednik Savezne Republike Jugoslavije do 2000. godine, uhićen je zbog korupcije i zlouporabe moći. Sudu za ratne zločine UN-a u Hagu predan je pod optužbom za zločine počinjene protiv čovječnosti i ilegalne upotrebe 2,1 milijarde dolara državnog novca. Preminuo prije nego je donesena presuda.
Mobutu Sese Seko
Predsjednik Konga od 1965. do 1997. bio je poznat po nepotizmu i čestim odlascima u kupovinu u Pariz na državni račun. Pronevjerio je između četiri i 15 milijardi dolara. U državi je svojim rastrošnim ponašanjem izazvao visoku inflaciju, prekomjerne dugove i devalvaciju valute. Vojsku je 1991. godine iskoristio kako bi spriječio promjene, odnosno da vlast ne dijeli s čelnicima opozicije. U svibnju 1997. godine s vlasti su ga zbacili pobunjenici. Umro je u Maroku.
Ferdinand Marcos
Filipinski diktator od 1965. do 1986. Tijekom tog vremena filipinski dugovi su porasli s jedne milijarde na 25 milijardi dolara. Koristio je offshore bankovne račune kako bi državni novac prebacio na osobni račun. Postoje izvještaji da je iz državne riznice ukrao od pet do 10 milijardi dolara. Nezakonito bogatstvo stekao je preuzimanjem velikih privatnih kompanija, vladinim pozajmicama prijateljima i mitom privatnih kompanija. Umro je u egzilu na Havajima 1989. godine.
Mohamed Suharto
Režim ovoga indonezijskog predsjednika koji je vladao od 1967. do 1998. godine smatra se najkorumpiranijim u 20. stoljeću. Njegova je obitelj kontrolirala privatne kompanije i humanitarne fondove. Ostavku na dužnost podnio je nakon velikih prosvjeda građana Indonezije.
Transparency International procjenjuje da je Suharto pronevjerio između 15 i 35 milijardi dolara tijekom svoje 32-godišnje vladavine.
Umro je 2008. zbog slabog srca u 86. godini, a dvije godine kasnije indonezijski Vrhovni sud objavio je da je preuzeo 307 milijuna dolara iz jednog od njegovih humanitarnih fondova.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook