Cody Wilson je na konferenciji za novinare izjavio kako je počeo s prodajom nacrta za izradu 3D oružja, a do sada je, tvrdi, primio gotovo 400 narudžbi, prenosi AP. Rekao je kako će nacrte prodavati vrlo jeftino tako da budu dostupni svima u SAD-u koji to požele.
Pročitajte i ovo
Ogroman nuklearni arsenal
Ruski dezerter otkrio tajnu nuklearne baze: "Na ovaj dan bili smo spremni lansirati rakete"
Uvođenje brutalnih carina
Odgovor na novu prijetnju: "Ovo je rat u kojem nitko neće pobijediti"
„Svako tko želi te nacrte će ih dobiti“, rekao je Wilson i istaknuo kako ih može prodavati samo u Americi. „Kupci mogu sami odrediti cijenu“, dodao je.
Wilson je rekao da se nacrti preuzeti s web stranice tvrtke mogu pohraniti na USB memoriju i slati kupcima standardnom poštom, e-mailom ili nekim drugim sigurnim načinom razmjenjivanja. Neke od prvih uputa za printanje 3D oružja bile su plaćene kriptovalutom.
Nakon privremene, donesena trajna zabrana
Devetnaest država u SAD-u tražile su poništavanje nagodbe koju je State Department postigao s Wilsonovom tvrtkom Defense Distributed nakon što su 3D planovi za izradu oružja uklonjeni s popisa oružja i tehničkih podataka koje nije dopušteno izvoziti. Države navode kako online pristup plastičnim pištoljima kojima je nemoguće ući u trag predstavlja sigurnosni rizik.
Sudac Robert Lasnik iz Seattelea, koji je ranije privremeno blokirao objavu nacrta, u ponedjeljak je donio sudsku odluku kojom u potpunosti zabranjuje Wilsonovoj tvrtki da objavljuje nacrte na internetu. „Priroda ovog malog vatrenog oružja kojem ne možemo ući u trag predstavlja jedinstvenu opasnost“, istaknuo je Lasnik.
Iz Ministarstva bez komentara
Washingtonski državni odvjetnik Bob Ferguson, čiji je ured nadgledao federalnu tužbu, izjavio je u utorak kako vjeruje da Lasnikova presuda Wilsonove najnovije radnje karakterizira kao nezakonite.
„Zbog naše tužbe, ponovno je ilegalno objavljivati datoteke koje se mogu preuzeti na internetu. Vjerujem da će savezna vlada Codyja Wilsona, koji sam sebe opisuje kao kriptoanarhista, privesti pravdi", rekao je Ferguson. „U suprotnom, predsjednik Donald Trump će biti odgovoran za svakoga tko je ozlijeđen ili ubijen kao rezultat tih oružja“, upozorio je Ferguson.
Glasnogovornik američkog Ministarstva pravosuđa Andy Reuss odbio je komentirati cjelokupnu situaciju.
Cody Wilson je rekao kako očekuje da će ga države pokušati tužiti ne bi li ga zaustavile da prodaje svoje nacrte, ali i da prikuplja novac za pravnu obranu. Također je rekao kako nastaviti će se i dalje truditi osporavati odluku suca Robert Lasnik.
Izjavio je i kako je nacrte mogao prodati puno ranije, ali je čekao mogućnost da ih objavi na internetu kako bi se nacrti proširili u javnosti što je više moguće. „Ne očekujem zaradu od toga“, dodao je.
Amerikanci žele zabranu nošenja oružja
U SAD-u je porastao broj masovnih pucnjava i korištenja vatrenog oružja zbog čega su diljem SAD-a brojni stanovnici prosvjedovali inzistirajući na zabrani posjedovanja oružja. Broj poginulih od oružja u svijetu najviši je upravo u SAD-u.
Podsjetimo, posljednji slučaj masovne pucnjave u SAD-u dogodio se prije nekoliko dana kada je 24-godišnji David Katz otvorio vatru na turniru videoigara na Floridi. U tom su napadu ubijene tri osobe, uključujući i napadača.
Među najkrvavijim napadima u SAD-u ističe se i pokolj u srednjoj školi u mjestu Parkland na jugu Floride u kojem je ubijeno najmanje 17 osoba. Zbog napada je uhićen 19-godišnji Nicolas Cruz, bivši učenik škole u kojoj je pucao po ljudima.