Službenici Bidenove administracije otkrili su da je njihov šef dozvolio slanje protupješačkih mina, a koje imaju dugu i kontroverznu povijest. Sporazumom u Ottawi korištenje mina zabranilo je 150 država u svijetu, ali zanimljivo, nisu SAD, Rusija i Kina. Čak je i Ukrajina, kojoj su namijenjene mine, potpisnica tog sporazuma, ali zbog ratne situacije u zemlji razmatra povlačenje svojeg potpisa.
Nagazne mine su eksplozivne naprave skrivene na zemlji sa svrhom da se aktiviraju kad na njih stane ili prođe u blizini neprijateljska vojska. Mine dizajnirane da uništavaju oklopna vozila zovemo protutenskovskim minama, a one da naude neprijateljskim vojnicima protupješačkim minama.
Može ih se koristiti za različite svrhe. Njima možete štiti objekte, organizirati zasjedu, prisiliti neprijateljske snage da putuju uskim koridorom gdje pucnjava može biti fokusirana, a mogu poslužiti i za pokrivanje povlačenjem, piše britanski Sky.
Neke mine imaju rok trajanja, pa neće više raditi nakon određenog protoka vremena, no neke mogu biti opasne i desetljećima nakon što su postavljene.
Zašto je to kontroverzno oružje?
Protupješačke nagazne mine djeluju neselektivno, jednako ozljeđuju i vojnike i civile, a žrtve mogu ostaviti s doživotnim ozljedama. Ponekad su dizajnirane tako da radije ranjavaju, a ne ubijaju kako bi opteretile neprijateljsku logistiku i medicinske resurse.
Međunarodni odbor Crvenog križa kaže da protupješačke nagazne mine "ostavljaju dugotrajno nasljedstvo smrti, ozljeda i patnji". Također tvrde da "minska polja onemogućuju korištenje ogromnih površina zemlje, ugrožavajući proizvodnju hrane i uništavajući potencijal za život. Utjecaj protupješačkih mina na zajednice često traje desetljećima."
Američka strana tvrdi da protupješačke mine koje šalje Ukrajini nisu trajne, nego će postati neaktivne nakon što istekne vrijeme trajnosti na koje budu namještene. Bez obzira na te "pametnije mine", Crveni križ tvrdi da one neselektivno ugrožavaju civile jednom kad su aktivirane.
Jesu li mine do sada korištene u Ukrajini?
SAD je i do sada slao antitenkovske mine tijekom cijeloga rata, ali ove protupješačke su novost. Ruske snage od početka invazije koristile su barem 13 vrsta protupješačkog oružja.
Rusija nije potpisala konvenciju iz 1997., ali korištenje tih mina smatra se kršenjem njezinih obaveza prema međunarodnim zakonima.
U izvješću Međunarodne kampanje za zabranu mina iz 2023. navodi se da su ukrajinske snage izvjesno koristile protupješačke mine, a u suprotnosti s konvencijom, i to u grada Izumu i oko njega tijekom 2022., kada je grad bio pod kontrolom Rusije.
Pročitajte i ovo
Objavljeni i uvjeti
MORH ne treba samo vojnike, raspisan novi natječaj: Traži se više ljudi za razne poslove
Pročitajte i ovo
Novo lice njemačkih socijalista?
On je najpopularniji političar u Njemačkoj, a stvara zemlju sposobnu za rat: Zašto nije kandidat za kancelara?