Zbog porasta cijene kave na tržištu, rastu cijene i u kafićima. Bez obzira na to, Hrvati ne mijenjaju svoje navike ispijanja kave.
Podijelite
Cijene omiljenog napitka Hrvata mogle bi ponovno rasti. Kava je na burzama hrane drastično poskupjela. I dok je to trend od kojeg je teško pobjeći, Hrvatska ima i među najvišim porezima za uvoz te sirovine pa alat za olakšanje ugostiteljima i potrošačima postoji.
Adventski vikend prije promjene vremena mnogi su iskoristili za odlazak na - kavu!
"Kad ovako prošetam gradom, kavica mi najbolje paše. Malo su porasle cijene moram priznat. Dvije kave 5.20 eura", rekao je Igor.
A baš kava, nakon, kakaovca najviše je poskupjela na svjetskim burzama hrane. U godinu dana čak 75 posto. Prate to i cijene u kafićima, no mnogi je se neće odreći.
"Dosta su porasle cijene, ali gušti su gušti", rekla je Tamara.
"Muški plaćaju tako da je dobro prošlo", rekla je Iva.
Brazilska Arabica trenutno ima najvišu cijenu u posljednjih gotovo 50 godina. Očekuje se i loša žetva pa će joj cijena još rasti. Hrvatske uvoznike pak muče i trošarine jer za državu kava je luksuz i oporezuje se i do 30 posto više u odnosu na susjedne zemlje.
"Prijedlog HUP-a je da se potpuno ukine taj poseban porez budući da tu trošarinu na kavu zemlje članice EU u našem okruženju ili nemaju ili su je ukinule zadnjih godina, a potrošnja je porasla", rekao je glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić.
Država, tvrde u HUP-u, od te trošarine ubire samo 0,06 posto proračunskih zaliha. S druge strane, za ugostitelje znači skuplju nabavnu cijenu što je trošak koji diktira i cijenu šalice napitka.
"Trenutno je cijena od dvva eura na više. Ja razumijem ljutnju jer smo svi mi potrošači pogođeni tim poskupljenjima, ali mi ugostitelji smo zadnji u tom lancu poreza, a na globalne probleme ne možemo utjecati", rekao je ugostitelj Jurica Protić.
Prema istraživanju specijaliziranog magazina 'Ja Trgovac' 73 posto Hrvata pije kavu, 25 posto čaj, a tek dva posto nijedno. Pritom tek trećina Hrvata koja pije kavu popije samo jednu šalicu na dan, a dvije trećine više. Najpopularnija je idalje turska kava, slijedi instant, pa espresso i cappucino.
"Gušt, gušt, eto baš gušt da je popijem", rekao je Šime.
"Tu sam baš nezahvalan gost, jer svaka mi je ista", rekao je Jerko.
"Kućnu volim kavu. Ne pijem u kafićima", rekla je Mirjana.
Nego čini se navike. 77 posto Hrvata ipak kavu najčešće pije kod kuće, 13 posto na poslu, a tek 10 posto u kafiću. Gdje god je pili zbog globalne nestašice ubuduće bi ju mogli plaćati - još skuplje!