Organizacije Kuća ljudskih prava Beograd i Zagreb u zajedničkom priopćenju medijima reagirale su na postupanje policije Republike Srbije koja je u srijedu uhitila i iz zemlje protjerala više osoba iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, BiH i Sjeverne Makedonije. Uhićene osobe sudjelovale su na radionici Erste akademije za udruge koju organizira Erste zaklada.
"U svjetlu višetjedne hajke na hrvatske državljane koji borave u Srbiji i njihove navodne umiješanosti u organizaciju studentskih prosvjeda, policija je iskoristila njihovo sudjelovanje na događaju za udruge i tendenciozno ga predstavila kao opasnost za državu. Nažalost, ovo je samo zadnji u nizu primjera zlouporabe policije u političke svrhe kojem su građani Srbije izloženi već duži niz godina, a koji u zadnje vrijeme obuhvaća i državljane Hrvatske koji dolaze u Srbiju. Ovaj posljednji slučaj nije samo eklatantna povreda ljudskih prava na informaciju o razlozima policijskog postupanja, prava na pravnu zaštitu, odnosno odvjetnika, te prava da im se osigura razumijevanje službenih dokumenta koje se očekuje da potpišu, već je cjelokupno policijsko postupanje bilo izvedeno na krajnje neprihvatljiv način koji je imao za cilj da zastraši ljude", poručeno je u priopćenju.
Iz Kuća ljudskih prava Beograd i Zagreb ističu da je cilj takvoga policijskog postupanja zastrašiti i onemogućiti normalan rad organizacijama civilnog društva. Naglašavaju i kako taj događaj ima izrazito negativan utjecaj na regionalnu suradnju među organizacijama civilnog društva.
"Zbog suradnje u polju kulture, zaštite okoliša, demokratizacije i zaštite ljudskih i manjinskih prava te ostalih područja, naše kolegice i kolege iz civilnog društva su potencijalna meta za srbijansku policiju i sredstvo za skupljanje jeftinih političkih bodova vladajućem režimu u Srbiji.
Ovakvo ponašanje srbijanske policije u potpunosti je neprihvatljivo u demokratskom društvu i protivno preuzetim međunarodnim obvezama u području ljudskih prava. Pozivamo stoga MUP Srbije da bez odgode provede postupak unutarnje kontrole radi utvrđivanja odgovornosti za ovo sramotno postupanje, prestanak prakse zastrašivanja i protuzakonitog policijskog postupanja prema svima osobama u Srbiji, uključujući i strane državljane koji u Srbiju dolaze surađivati sa svojim kolegama iz organizacija civilnog društva. Također, pozivamo i Veleposlanstvo RH u Beogradu da osigura pristup svim informacijama vezanim za prava koje građani imaju u Srbiji u kontekstu policijskog postupanja. Uz dostupnu konzularnu pomoć, predlažemo da se osigura i dežurstvo odvjetnika koji na poziv hrvatskih državljana mogu zastupati njihova prava u policijskom postupku", piše u priopćenju.
Također poručuju svim aktivistima na području ljudskih prava i ostalim djelatnicima iz civilnog društva da Kuća ljudskih prava i njezine organizacije članice mogu pružiti pravnu pomoć.
Pročitajte i ovo
Podatci HZJZ-a
Drastičan porast broja zaraženih: Na udaru su sve županije, skočio i broj umrlih
Pročitajte i ovo
Šef ju obožava
FOTO Ona je najmlađa glasnogovornica Bijele kuće u povijesti: Nakon atentata na Trumpa prekinula je porodiljni
Pročitajte i ovo
Prvi intervju
Trump o Bidenu i uhićenju: "Jedna stvar je tužna"