Iz stare zgrade XVIII. gimnazije pakiraju se kutije i sele na privremenu adresu - zgradu Gimnazije Tituša Brezovačkog. No selidba ipak ne ide glatko. Već tjednima buni se dio roditelja djece iz Tituša. Dio učenika zato nije došao na nastavu. Oni koji se bune, smatraju da se ovime dovodi u pitanje sigurnost učenika i kvaliteta nastave za obje škole.
"I turnusi u su sporni, uz to što je ta škola mala i što će biti izmjene sigurnosno čudne, što će ti mali prostori cijeli dan biti ispunjeni, bez dovoljno provjetravanja, bez dovoljno pročišćavanja", poručuje Beata Halassy, majka učenika.
Napominju kako i školski odbor smatra da ovo nije dobro rješenje. Smeta im i što su kasno saznali za sve.
"Postoje potrebe za izvannastavne aktivnosti, za državnu maturu, svima je jasno da sad nema prostora da se rade te stvari. Gdje će se to obavljati? Treba se to riješiti unaprijed i onda to predstaviti roditeljima", poručuje Marko Subašić, roditelj učenika.
To, tvrde, nije učinjeno. Dodaju i da ima većih škola koje su mogle ugostiti XVIII. gimnaziju.
"Mi stvarno nemamo kamo. S gradom smo prošli razne varijante i ova nam se varijanta svima stvarno učinila kao najbolja", poručio je Hermenegildo Gall, ravnatelj XVIII. gimnazije.
Ministarstvo je u ponedjeljak dalo suglasnost za preseljenje, a u Gradu kažu da se sve temeljito analiziralo.
"Nažalost, nije bilo druge opcije. Nije bilo druge opcije za selidbu zbog toga što je trenutačno od 55 gimnazija i strukovnih škola u gradu Zagrebu samo njih 12 u jednoj smjeni", dodaje Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje.
Ravnatelj Tituša nije u ponedjeljak htio pred kamere, no njegov kolega iz XVII. gimnazije uvjerava da će s dvije smjene moći izvesti sve.
"Nastava neće patiti, to nam je bilo najvažnije. Kad čitamo ove izjave da će djeca ostati bez priprema za državnu maturu, to nije istina", ističe ravnatelj.
Roditeljima smeta što ih se proziva da nemaju empatije. Ističu da u ovom slučaju nije riječ o izvanrednoj situaciji, već o nečemu što se planira.
"Ovo nije ured Grada Zagreba za solidarnost, nego za obrazovanje. Solidarnost ne može biti nikakav primarni kriterij u odabiru nekih postupaka i donošenja odluka koje se tiču obrazovanja djece. Valjda je obrazovanje primarno", kaže Marko Subašić, roditelj učenika.
Inače, gimnazija Tituša Brezovačkog i sama je bila gost u drugoj školi tri i pol godine dok se njihova škola obnavljala. Fuchs podsjeća na to i ipak poziva na empatiju.
"I ova Gimnazija Tituš Brezovački tri je godine bila gost u drugoj gimnaziji. Prema tome, ako ih je neko drugi primio, mislim da je sada po meni prilično logično da i oni prime drugu školu", smatra ministar Fuchs.
A za sve one koji budu ustrajali u tome da i dalje ne šalju djecu na nastavu posljedica neće biti jer srednja škola nije obvezna.
Pročitajte i ovo
pad nadstrešnice na kolodvoru
"Ne znam ima li moj sin tijelo, ruke, noge... Samo sam lice vidjela": Potresna ispovijest majke poginulog mladića
Pročitajte i ovo
nova katastrofa
VIDEO Nova katastrofa! Barcelona pod vodom, obustavljeni letovi i vlakovi: Izdano upozorenje na ekstremnu opasnost!