Pravilno odvajanje otpada pomaže u recikliranju i ponovnoj upotrebi materijala, ali također doprinosi smanjenju zagađenja okoliša.
Izmjene Prekršajnog zakona
Uskoro velike novosti u kaznama za vozače: Evo što se sve planira mijenjati
dobili doživotni zatvor
Užas u susjedstvu: Ubili kćer (18) jer je odbila dogovoreni brak
Životna bitka
FOTO Cvita nije mogla plivati ni oduprijeti se valovima: Nađena je bespomoćna kod Visa
Ovaj proces je ključan za učinkovito recikliranje i smanjenje količine otpada koja završava na odlagalištima.
Donosimo savjete kako pravilno razvrstati otpad u plave, smeđe, zelene i žute spremnike.
Koje smeće ide u koji spremnik?
U plave spremnike treba odlagati (razne papirnate materijale):
• novine, časopise, prospekte, kataloge
• bilježnice, knjige, telefonske imenike, slikovnice
• pisaći i kompjuterski papir, pisma, uredske tiskovine, papirnate vrećice
• mape, kartonske fascikle, valovitu ljepenku, kartonske kutije (bez ljepljive trake, plastike, stiropora i dr.)
U plave spremnike ne smije se odlagati indigo papir, ugljeni papir, fotografije i foto papir, zauljeni i prljavi papir, gumirane etikete, pelene i slično.
U smeđe spremnike treba odlagati (biootpad):
• kuhinjski otpad (ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostatci kruha, listovi salate, blitve, kelja i sl.)
• vrtni ili zeleni otpad (uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, otkos trave i živice, zemlja iz lončanica, ostaci voća i povrća i sl.)
• male količine ostalog biootpada (kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice, male količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci)
U smeđe spremnike ne smiju se odlagati ostaci termički obrađene hrane, meso, riba, kosti, koža, mliječni proizvodi, ulja i masti, pepeo, ambalaža (kartonska, staklena, plastična), guma, opasni otpad, obojeni i lakirani drveni otpad, odjeća, cigarete i dr.
Biootpad je kuhinjski otpad (ostaci od pripreme hrane) i vrtni ili zeleni otpad te zauzima skoro trećinu kućnog otpada i vrijedna je sirovina za proizvodnju kvalitetnog komposta.
U zelene spremnike treba odlagati samo staklenu ambalažu (boce, staklenke i sl.).
U zelene spremnike ne smije se odlagati prozorsko staklo, automobilsko staklo, kristalno i optičko staklo, armirano staklo, laboratorijsko staklo, staklena vuna, žarulje i fluorescentne svjetiljke, porculanski i keramički predmeti.
Ravno prozorsko staklo odlaže se isključivo u reciklažna dvorišta.
U žute spremnike treba odlagati razne plastične materijale:
• polietilenske vrećice, folije, filmove, mjehurastu ambalažu - na sebi mogu imati oznake: PE-HD, PE-LD, PET, PP i sl.
• boce od jestivog ulja, destilirane vode, sredstava za čišćenje i pranje, kozmetike, lijekova (osim citostatika), prehrambenih prizvoda i sl. - na sebi mogu imati oznake: PE- HD, PE-LD, PP i sl.
• čaše i posude od jogurta, sira i sl. - mogu imati na sebi oznake: PS, PP i dr.
• ambalažu za razne prehrambene proizvode od pjesnastog polistirena (stiropora) - na sebi mogu imati oznaku EPS i sl.
• višeslojnu ambalažu (tetrapak)
• ostale proizvode od plastike: boce za osvježavajuće napitke, čepove, plastične tanjure, pribor za jelo i sl. - na sebi mogu imati oznake: PE-HD, PP, PVC, PS, PET i sl.
• konzerve od hrane i limenke od pića
U žute spremnike ne smije se odlagati plastična ambalažu i limenke s ostacima od boja, lakova i motornih ulja, plastična ambalaža i limenke s ostacima od kemikalija, boce i limenke od zapaljivih i eksplozivnih tekućina, boce i limenke pod tlakom (npr. propan/butan boce).
Miješani komunalni otpad
Miješani komunalni otpad smije se odlagati samo u standardiziranim vrećicama za otpad - ZG vrećicama, dostupnima za kupnju u trgovinama i Zagrebačkom holdingu.
Miješani komunalni otpad je otpad iz kućanstava i otpad iz trgovina, industrije i iz ustanova koji je po svojstvima i sastavu sličan otpadu iz kućanstava, iz kojeg posebnim postupkom nisu izdvojeni pojedini materijali (kao što je papir, staklo i dr.).
Drugim riječima, miješani komunalni otpad je samo ono što nikako nije moguće iskoristiti.
U ZG vrećice treba odlagati: vrećice iz usisavača, higijenski papir, vlažne maramice, zaprljani ili premazani voštani papir (npr. papirnati ubrusi, papir iz mesnice, papir za pečenje kolača), računi iz dućana od termo papira, indigo papir, naljepnice, filmovi, fotografije
Također u ZG vrećice ide ambalaža neprikladna za reciklažu, npr. višeslojna za zubne paste), plastificirani i metalizirani papir (npr. plastificirane papirnate čaše), spužve, pelene, higijenski ulošci i vata,
ostaci termički obrađene hrane (meso, riba, kuhano povrće) i kosti
manje igračke, opušci, britvice za brijanje, zmet i pijesak za kućne životinje.
Neiskorištene lijekove nemojte bacati u komunalni otpad već ih odnesite u najbližu ambulantu, Dom zdravlja ili ljekarnu.
Baterije spadaju u skupinu opasnog otpada pa se ne odlažu u spremnike za kućni otpad, već ih možete odložiti u posebne spremnike u većim trgovačkim centrima ili u reciklažno dvorište.
Razvrstavanje otpada i recikliranje ključni su koraci kako bi imali zdraviji i čišći okoliš za nas i buduće generacije.
Pročitajte i ovo
Igrao i za Dinamo
U velikoj akciji USKOK-a uhićen i bivši hrvatski reprezentativac
Pročitajte i ovo
SRETAN ZAVRŠETAK
Ovo su heroji koji su pronašli nestalu dvogodišnju djevojčicu