Plaće za najtraženija zanimanja u Hrvatskoj ruše rekorde, a među njima prednjače različiti majstori, koje je zbog velike potražnje danas teško pronaći.
Plaća kao mamac
U Hrvatskoj se učenici školuju za 61 strukovno, odnosno obrtničko zanimanje, a sve je veći interes za takvom vrstom obrazovanja s obzirom na to koliko pojedine deficitarne struke zarađuju.
Na tržištu rada, pogotovo nakon potresa kada je počela obnova, jako se osjetio manjak zidara. Premda je dio nadomješten uvoznom radnom snagom, ostali su i dalje među deficitarnim zanimanjima u Hrvatskoj. No, visina njihove plaće u odnosu na druga zanimanja mogla bi pomoći privlačenju potrebnih kadrova.
Iako je Ekonomski institut Zagreb u svojoj analizi tržišta rada
objavljenoj početkom ove godine naveo da je lani najviše pala potražnja za zidarima, Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) krajem prošle godine objavio je Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja u kojima se to obrtničko zanimanje spominje najviše puta.
U HZJZ-ovu dokumentu nastalom na temelju praćenja, analiza i predviđanja potreba tržišta rada za pojednim zanimanjima, a koje su odredile područne službe i uredi Zavoda, podsjeća N1, navode se ona za koja bi trebalo povećati broj upisanih učenika ili studenata u obrazovne programe škola i fakulteta.
Deficitarna zanimanja
Osim zidara, na popisu zanimanja navedenome na stranicama
Hrvatske obrtničke komore (HOK) navodi se da su Hrvatskoj od majstorskih zvanja najpotrebniji tesari, konobari, elektroinstalateri i kuhari. Kao dobar podstrek za one koji odlučuju kojim će smjerom krenuti dalje kada je u pitanju plaća, dobro mogu doći i podatci portala Moja plaća.
Plaće kuhara kreću se od 794 do 2429 eura, elektroinstalatera od 940 do 2113 eura, a plaća zidara iznosi između 744 i 2104 eura. Tesar može zaraditi između 905 i 1590 eura, a konobar između 780 i 1478 eura.
Prema zadnjim objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za studeni 2024. iznosila je 1366 eura, s tim da je dvije trećine plaća ispod tog prosjeka. U graditeljstvu je prosječna plaća u studenome iznosila 1096 eura, a u sektoru pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane 1108 eura.
Pročitajte i ovo
Donosi Provjereno
Dramatična priča iz rodilišta: Ženi tjedan dana prije poroda rekli najgoru moguću vijest
Pročitajte i ovo
Rješenje AZTN-a
Koprivnički div dobio zeleno svjetlo za preuzimanje dijela Fortenovina biznisa
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Njemački ministar obrane: Rusija bi mogla napasti članice NATO-a u idućih pet godina