Već neko vrijeme FBI u SAD-u lobira za zakon koji bi im omogućio jednostavno praćenje korisnika Facebooka, Gmaila, Skypea i drugih online servisa kojima se služe milijuni korisnika.
Na taj bi način mogli brzo, učinkovito i bez traženja sudskih naloga pratiti kriminalce i teroriste, no naravno da postoji velika mogućnost da se time naruši privatnost svih ostalih korisnika jer bi mogli pratiti njihovu privatnu komunikaciju.
Najveći prioritet FBI-a u ovoj godini: Nadzor Gmaila i Skypea!
Osim Amerikanaca, novim se pravilima u online svijetu pokušava prilagoditi i nizozemska policija te su vladajući u toj zemlji najavili da će u budućnosti policiji dati puno veća prava u borbi protiv cyber kriminala.
Novi zakon tako bi policiji trebao omogućiti hakiranje računala, instaliranje špijunskog softvera, čitanje privatnih mailova te uništavanje datoteka s računala, a na BBC-u prenose kako će im u nekim situacijama biti dozvoljeno hakiranje servera u inozemstvu. Ovakav zakon prvenstveno je namijenjen borbi protiv dječje pornografije i terorizma, a kažnjavat će se i objavljivanje ukradenih podataka.
Prema trenutnom prijedlogu zakona, zločinom će se smatrati i ako osumnjičeni na zahtjev policije odbiju otvoriti šifrirane datoteke na svojim računalima, a njime se želi stati na kraj i DDoS napadima kakvi se koriste za rušenje internetskih stranica.
Nizozemski parlament o ovom će zakonu glasati do kraja ove godine, a neke organizacije koje se zalažu za slobodu interneta smatraju ga prijetnjom za privatnost internetskih korisnika.
Povratak CISPA-e: Početak kraja privatnosti na internetu?
'Važno je da se vlada želi boriti protiv cyber kriminala, ali ovaj je prijedlog zakona užurban, nepotreban i stvara nove sigurnosne rizike za korisnike', komentirala je ovu situaciju Simone Halink iz organizacije Bits of Freedom.
Inače, za najveći cyber napad u povijesti interneta koji je pokrenut u ožujku ove godine osumnjičen je baš jedan Nizozemac – Sven Olaf Kamphuis koji je nedavno uhićen u Španjolskoj, a uskoro ga očekuje suđenje u Nizozemskoj.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook