No slijetanje na tlo Marsa nije laka zadaća, ističu čelnici misije. 'Spustiti Curiosity na Mars je dosad najteža NASA-ina zadaća u povijesti istraživanja svemirskih planeta pomoću robota', ističe u priopćenju John Grunsfeld, zamjenik direktora za znanstvene misije.
>> 'Biti ili ne biti' za NASA-u: Još 50 dana do slijetanja na Mars
Curiosity koji je 26. studenog 2011. lansiran iz Cape Canaverala, najteži i najsuvremeniji istraživački uređaj sa šest kotača koji je dosad poslan na neki planet, treba sletjeti na tlo Marsa oko 7.31 sat po srednjoeuropskom vremenu, blizu gore Sharpa (visoke 5.000 m), u krater Gale, nakon prijeđenih 570 milijuna km.
Čelnici misije napominju da je Curiosity, za razliku od ranijih sonda, pretežak da bi se udar pri slijetanju mogao ublažiti zračnim jastucima.
>> Još samo 100 dana i Mars će osvojiti 'automobil'
Inženjeri NASA-e u Jet Propulsion Laboratoryju (JPL) u Pasadeni, u Kaliforniji, konstruirali su neku vrstu 'dizalice' s potisnim retroraketama kako bi se robot veličine omanjeg auta polagano spustio.
Pred kraj spuštanja razvit će se i golemi padobran i tih sedam minuta bit će kritično razdoblje u kojemu će brzina svemirskog broda pasti s 21.243 km/h na 2,74 km/h.Tih sedam minuta su 'najosjetljiviji dio čitave misije', rekao je Pete Theisinger, voditelj projekta u JPL-u. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.