Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski potpisao je 17. svibnja zakon kojim se građanima osuđenima pod određenim optužbama dopušta služenje vojske. Ukrajinski parlament usvojio je zakon prošli tjedan, otvarajući put dobrovoljnoj mobilizaciji zatvorenika.
Na popisu osuđenika kojima je dozvoljeno prijaviti se u vojsku nema onih koji su osuđeni za ubojstva s predumišljajem, seksualno nasilje, trgovinu i proizvodnju droga te kaznena djela protiv nacionalne sigurnosti.
Na temelju prijedloga parlamentarnog odbora za borbu protiv korupcije, mjera će također isključiti zastupnike i najviše dužnosnike koji su zatvoreni zbog korupcije, rekao je zastupnik Jaroslav Železniak. Međutim, konačna verzija prijedloga zakona omogućila je služenje vojske za osobe osuđene za ubojstvo iz nehaja, osim u slučajevima kada je počinitelj bio u alkoholiziranom stanju, piše Kyiv Independent.
Prijedlog je prvi put podnesen parlamentu u ožujku u sklopu nastojanja Ukrajine da popuni redove oružanih snaga usred rata s Rusijom. Ukrajina bi mogla popuniti svoje redove s čak 20.000 osuđenika u potezu koji bi također pomogao smanjiti prenapučenost ukrajinskih zatvora, rekao je ministar pravosuđa Denis Maliuska.
"Nije tajna da je mobilizacijski resurs naše energije ogroman i stoga bismo trebali iskoristiti sve raspoložive mogućnosti za borbu protiv oružane agresije", stoji u bilješci priloženoj uz prijedlog zakona.
"Neki od tih ljudi su motivirani i domoljubni građani koji su spremni iskupiti se društvu na bojnom polju", dodaje se u bilješci, govoreći o osuđenicima, piše Independent.
Ukrajina je nedavno ažurirala pravni okvir kako bi pojačala mobilizaciju 2024. Predsjednik Vladimir Zelenski potpisao je novi zakon o mobilizaciji 16. travnja, uvodeći kazne za one koji izbjegavaju mobilizaciju. Drugi zakon spustio je minimalnu dob za obveznu vojnu službu sa 27 na 25 godina, čime su muškarci ispunjavali uvjete za regrutaciju čim navrše 25 godina.