NEPRIJATELJSKO STAJALIŠTE

Rumunjska bijesna zbog austrijskog veta na Schengen: Pozvali veleposlanika na konzultacije

Schengen - 1 Foto: DNEVNIK.hr
Rumunjska je u petak, dan nakon što je Beč blokirao njezin ulazak u šengen, odlučila pozvati na konzultacije svog veleposlanika u Austriji.

"Diplomat Emil Hurezeanu pozvan je u Bukurešt na konzultacije", priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova.

"Ovo je politička gesta kojom ističemo veliko neodobravanje Rumunjske glede postupanja Austrije i kojom nagovještavamo da ćemo smanjiti razinu odnosa s tom zemljom", dodaje se u priopćenju.

Premijer Nicolae Ciuca rekao je da je "duboko razočaran" odlukom Austrija da blokira ulazak njegove zemlje u najveći prostor slobodnog kretanja u koji njegova zemlja pokušava ući gotovo 11 godina.

Stoga je u četvrtak navečer rumunjsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo austrijskog veleposlanika u Bukureštu kako bi mu izrazili "prosvjed protiv neopravdanog i neprijateljskog stajališta".

Nakon više od 10 godina provedenih u čekaonici, Rumunjska, zemlja s 19 milijuna stanovnika koja je ušla u EU 2007., imala je velika očekivanja da će se integrirati u schengensku zonu u kojoj više od 400 milijuna ljudi može slobodno putovati, bez kontrola na unutarnjim granicama.

Europska komisija odavna je izrazila želju za proširenje šengenske zone, no u četvrtak je zeleno svjetlo dobila jedino Hrvatska, a Rumunjska i Bugarska su odbijene

Austrija se usprotivila ocjenom da dvije zemlje ne čine dovoljno kako bi zaustavile ilegalne migracije "zapadnobalkanskom rutom" te strahuje da će se priljev još pojačati ako bi one ušle u šengen.

Austrija je drugi najveći ulagač u Rumunjsku

Rumunjski ministar unutarnjih poslova Lucian Bode podsjetio je Austriju da "migrantski val ne prolazi Rumunjskom" već uglavnom preko Srbije.

Pročitajte i ovo KRITERIJI BRUXELLESA Čekale više od deset godina pa doživjele hladan tuš: Rumunjska i Bugarska frustrirane odbijenicom za ulaz u šengenski prostor

Pročitajte i ovo POVIJESNI DAN Što će u praksi značiti ulazak Hrvatske u Schengen? Šef uprave za granicu prisjetio se anegdote od prije 20 godina: "Tek sad vidim koliko smo bili u krivu"

Zapadnobalkansku rutu čine Bugarska, Srbija i BiH, ističe AFP.

Zbog odluke Beča zaredali su pozivi na bojkot Austije, a posebice od ministra turizma koji je svoje sunarodnjake pozvao da ne idu više na skijanje u Austriju, već da radije odaberu druge destinacije, poput Francuske.

Austrija je "drugi najveći ulagač" u Rumunjsku, istaknulo je ministarstvo vanjskih poslova. Mnoga javna poduzeća imaju račune u austrijskim bankama, a u zemlji su prisutne velike austrijske tvrtke poput OMV-a i HS Timber Grupe za preradu drveta.