Brojka od 780 zaraženih sigurno je podcijenjena zbog ograničenih epidemioloških informacija i "vrlo je vjerojatno da će i druge zemlje otkriti slučajeve te da će se dogoditi novo širenje virusa", objavila je Svjetska zdravstvena organizacija.
Mali broj hospitalizacija, pacijenti smješteni u izolaciju
Zemlje u kojima bolest nije endemska, a prijavile su najviše slučajeva jesu Velika Britanija (207), Španjolska (156), Portugal (138), Kanada (58) i Njemačka (57). Prijavljeni su i slučajevi izvan Europe i Sjeverne Amerike: - po jedan - u Argentini, Australiji, Maroku i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
"Premda je sadašnji rizik za ljudsko zdravlje i za širu javnost malen, rizik za javno zdravlje mogao bi se povećati ako virus iskoristi priliku da se udomaći u neendemskim zemljama kao raširen ljudski patogeni agens", navodi UN-ova agencija u novoj procjeni o bolesti.
"WHO ocjenjuje da je opasnost na svjetskoj razini umjerena jer je ovo prvi puta da se mnogi slučajevi i žarišta majmunskih boginja istodobno prijavljuju u neendemskim i u endemskim zemljama", dodaje.
Kako navodi WHO, u neendemskim zemljama nije prijavljen niti jedan smrtni slučaj, za razliku od endemskih: Kameruna, Srednjoafričke Republike, Republike Konga, Demokratske Republike Konga, Liberije, Nigerije, Sijera Leonea, Gabona, Bjelokosne Obale i Gane, gdje je bolest pronađena samo kod životinja. U prvih sedam zemalja prijavljeno je 66 mrtvih u prvih pet mjeseci 2022.
Više o majmunskim boginjama, simptomima i načinima liječenja pročitajte >>>OVDJE.