Ruski predsjednik Vladimir Putin s velikom je dobrodošlicom i paradom dočekan u Sjevernoj Koreji, a iako je u Pjongjang stigao u 3 sata ujutro po lokalnom vremenu, dočekao ga je i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un. Zagrljaj i crveni tepih za doček Vladimira Putina, a Putin i Kim Jong Un tijekom vožnje su podijelili "skrivene najdublje misli", objavili su sjevernokorejski državni mediji.
Grad je bio osvijetljen tisućama lampica iako u Sjevernoj Koreji vladaju redukcije zbog nestašice struje. Lampicama je na nedovršenom hotelu od 105 katova ispisano "Dobro došao, Putine", a kolona je prošla i kroz dio grada koji za obične građane Sjeverne Koreje inače nije dostupan.
Razgovore su počeli u srijedu rano ujutro, a navodno imaju raspored aktivnosti od devet sati. Današnji dnevni red uključuje razgovore jedan na jedan između dvojice čelnika, kao i gala koncert, državni prijem, počasnu gardu, potpisivanje dokumenata i izjave za medije.
Kim i Putin zatim su odvezeni u palaču Kumsusan na razgovore na vrhu, javili su ruski mediji.
"Visoko cijenimo vašu dosljednu i nepokolebljivu potporu ruskoj politici, uključujući i onu prema Ukrajini", rekao je Putin na početku razgovora s Kimom, prenijela je ruska državna novinska agencija RIA.
BBC javlja kako je Putin najavio "novi temeljni dokument" koji će biti temelj odnosa između Moskve i Pjongjanga.
"Prošle godine, kao rezultat vašeg posjeta Rusiji, postigli smo značajan napredak u izgradnji naših međudržavnih odnosa. Danas je pripremljen novi temeljni dokument koji će činiti temelj naših odnosa na duge staze", rekao je Putin.
Rusija se bori protiv "desetljeća nametnute američke imperijalističke politike", rekao je Putin navodno Kimu.
Kim je rekao da odnosi Sjeverne Koreje i Rusije ulaze u razdoblje novog procvata, navodi se u izvješćima.
"Sada se situacija u svijetu komplicira i ubrzano mijenja. U takvoj situaciji namjeravamo dodatno ojačati stratešku komunikaciju s Rusijom, s ruskim vodstvom", rekao je Kim.
Sjeverna Koreja "izražava punu podršku i solidarnost ruskoj vladi, vojsci i narodu u provođenju posebne vojne operacije u Ukrajini za zaštitu suvereniteta, sigurnosnih interesa, kao i teritorijalnog integriteta", rekao je.
Dvojica čelnika posljednji su se put sastala u rujnu na dalekom istoku Rusije, no ovo je prvi Putinov posjet Pjongjangu od 2000. godine. koji će vjerojatno preoblikovati desetljeća rusko-sjevernokorejskih odnosa u vrijeme kada se obje zemlje suočavaju s međunarodnom izolacijom.
This browser does not support the video element.
SAD i Seul optužili su Sjevernu Koreju za opskrbu Rusije topništvom i drugom opremom, vjerojatno u zamjenu za hranu i vojnu pomoć. Obje zemlje negiraju postojanje sporazuma o naoružanju, ali su prošle godine obećale jačanje vojnih veza. Putin je prilikom posjeta i razgovora s vođom Sjeverne Koreje Kim Jong Unom obećao produbiti trgovinske i sigurnosne veze te da će podržati Sjevernu Koreju protiv SAD-a, bliskoga saveznika svoga ljutoga protivnika Južne Koreje.
Nakon Sjeverne Koreje Putin će posjetiti Vijetnam, također dugogodišnjeg saveznika.
NATO zabrinut zbog ruske podrške ratnim i nuklearnim programima Sjeverne Koreje
NATO je zabrinut zbog podrške koju bi Rusija mogla pružiti sjevernokorejskom raketnom i nuklearnom programu, kazao je čelnik NATO-a u utorak.
SAD je optužio Sjevernu Koreju da je Rusiju opskrbila "desecima balističkih raketa i više od jedanaest tisuća spremnika municije" koje će koristiti u Ukrajini.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kazao je na zajedničkom brifingu za novinare nakon razgovora s Državnim tajnikom SAD-a Antonyjem Blinkenom da ruski rat u Ukrajini potpomažu Kina, Sjeverna Koreja i Iran, koji priželjkuju pad NATO-a.
"Također, zabrinuti smo i oko moguće podrške koju bi Rusija mogla pružiti Sjevernoj Koreji, kad se govori o podršci njihovom raketnome i nuklearnom programu", kazao je Stoltenberg.
Rekao je da ovo, zajedno s podrškom koju Kina daje ruskoj ratnoj ekonomiji, pokazuje da su sigurnosna pitanja u Europi povezana s Azijom te dodao da će se na samitu NATO-a, koji će se održati idući mjesec u Washingtonu, učvrstiti veze NATO-a s Australijom, Novim Zelandom, Južnom Korejom i Japanom.
Stoltenberg je kazao da bi se Kina u nekom trenutku trebala suočiti s posljedicama.
"Ne mogu nastaviti imati normalne trgovinske odnose sa zemljama u Europi, dok istovremeno podupiru najveći rat u Europi nakon Drugog svjetskog rata", poručio je.
Stoltenberg je rekao da se još ne može znati o kakvim se posljedicama radi, ali da je to pitanje kojim se treba pozabaviti jer se ovako ne može nastaviti.
Na brifingu sa Stoltenbergom Blinken je kazao da je Putinov put u Pjongjang pokazatelj da očajno želi učvrstiti odnose sa zemljama koje mogu podržati njegov rat u Ukrajini.
Dodao je da je podrška Kine omogućila Rusiji da zadrži svoju obrambenu industrijsku bazu tako što Moskvu opskrbljuje sa 70 posto uvoza strojnih alata i 90 posto mikroelektronike.