Crkva, čiji je konzervativizam ruski predsjednik Vladimir Putin zagovarao u sklopu svoje vizije ruskoga nacionalnog identiteta, jedna je od najvatrenijih institucionalnih pristaša ruskog rata u Ukrajini.
Njezin poglavar, patrijarh Kiril, rekao je prošle godine da će oni koji su poginuli boreći se u Ukrajini biti očišćeni od svojih grijeha.
Ikone su stilizirane, često pozlaćene vjerske slike koje se u istočnim pravoslavnim crkvama smatraju svetima.
Za Trojstvo Andreja Rubljova, jednu od najsvetijih i umjetnički najvažnijih ruskih ikona, smatra se da je naslikana u čast sv. Sergija Radonješkog u Sergijevom Posadu, blizu Moskve.
Prikazuje tri anđela koji su posjetili Abrahama kod hrasta Mamre u Knjizi Postanka, prvoj u Bibliji. Ikona je nekoliko puta premještana tijekom razdoblja unutarnjih sukoba.
Godine 1929. vlasti službeno ateističkog komunističkog Sovjetskog Saveza postavile su je u moskovsku galeriju Tretjakov.
Godine 2022. radovi su premješteni zbog vjerskih slavlja natrag u samostan u Sergijevom Posadu - Lavru sv. Trojstva i Sergija, duhovno središte Ruske crkve i UNESCO-vu svjetsku baštinu.
"Mogli smo samo sanjati da će ovaj sveti predmet biti vraćen Crkvi, kako bi se naš narod mogao moliti", rekao je Kiril u obraćanju vladajućem Sv. sinodu Crkve, izražavajući svoju "najdublju zahvalnost" Putinu.
Moskovska patrijaršija je u izjavi rekla da će ikona biti izložena godinu dana u katedrali Krista Spasitelja u središtu Moskve prije nego što se vrati u Sergijev Posad.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima: "Ovo se tiče velikog broja vjernika u našoj zemlji, za koje je ovo vrlo važna svetinja. Za ove, naše vjernike, naravno, skrivanje u muzeju ne ispunjava njihovu želju", dodao je.
U nedjelju je muzej Ermitaž u Sankt Peterburgu priopćio da će grobnicu Aleksandra Nevskog, kneza i sveca Ruske crkve iz 13. stoljeća, prenijeti u drugi ruski samostan, u nastojanju da se "ojača nacionalno jedinstvo".