"Imamo više razloga da aktiviramo 'mehanizam za zaštitu pravne države' i stavimo Varšavu pod nadzor", rekao je Oettinger za nedjeljni broj njemačkog dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeintunga (FAZ).
U srijedu su poljski zastupnici i senatori prihvatili sporni zakon po kojemu trenutačno prestaje mandat članovima upravnih i nadzornih vijeća javnog radija i televizije.
Kako navodi FAZ, predsjednik EK-a Jean-Claude Juncker uvrstio je to pitanje na dnevni red Komisijina sljedećeg sastanka 13. siječnja.
Po pisanju lista, Juncker kani primijeniti proceduru ustanovljenu 2014. koja se primjenjuje na zemlje u kojima se primijeti "sustavno ugrožavanje pravne države". Ako takva zemlja ne reagira na promjene koje predloži Komisija, potonja može pokrenuti "proceduru zbog povrede temeljnih europskih vrijednosti", obrazlaže FAZ.
"To se još nije dogodilo, ali" odluka o sankcijama može "ići dotle da se (optuženoj zemlji) čak oduzme pravo glasa" u Europskom vijeću, dodaje list.
Oettinger će se na sjednici 13. siječnja zauzeti da se taj mehanizam primijeni na Varšavu, piše FAZ. "Ravnatelj (javnog radija i televizije) ne može bez razloga dobiti otkaz. Bila bi to samovolja", upozorio je.
Donošenje tog zakona pokrenulo je buru u međunarodnoj javnosti. Više medijskih organizacija poput Europske unije radiotelevizija, Europskog novinarskog društva i Reportera bez granica izrazili su prosvjed zbog odredaba tog zakona, a potpredsjednik EK-a Frans Timmermans zatražio je od Varšave obrazloženje.
Ravnatelji nekih javnih televizijskih mreža podnijeli su ostavke nakon donošenja zakona, navodi se na mrežnoj stranici jednog javnog medija. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook