Građani su kroz različite parametre odgovarali koliko se osjećaju sigurnima dok šetaju noću u raznim europskim zemljama, a prvih pet po percipiranoj sigurnosti su Hrvatska, Slovenija, Island, Gruzija i Švicarska.
Hrvatska zauzima najvišu poziciju s impresivnom stopom sigurnosti od 74,63, a odmah iza nje je Slovenija sa 74,40. Island osigurava treće mjesto sa stopom sigurnosti od 72,26, dok Gruzija i Švicarska zaokružuju prvih pet sa stopama od 69,72 odnosno 69,35, piše Croatia Week.
S druge strane, Francuska je na dnu liste sa stopom sigurnosti od 35,59, a odmah prije nje je Bjelorusija sa 36,44. Belgija je zauzela jedno mjesto ispred Bjelorusije sa stopom sigurnosti od 41,25, dok Ujedinjeno Kraljevstvo i Švedska zaokružuju donju petorku sa stopama od 43,00 odnosno 43,69.
Pogledaj na Twitteru
Sudeći po ovim podacima sigurnost nije uvjetovana socioekonomskim statusom kao ni stabilnosti političkog uređenja. Vjeruje se da dojam možda odudara od stvarnosti, ali i da sigurnost noćnih ulica nema veze s BDP-om.
Niža percipirana sigurnost u zemljama poput Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Švedske je iznenađujuća, s obzirom na njihov ekonomski status i stabilno društveno i političko okruženje. Sugerira potencijalno odstupanje između stvarne i percipirane sigurnosti ili bi moglo odražavati šira društvena pitanja koja utječu na osjećaj sigurnosti javnosti.
Ipak, čini da postoji geografski trend, pa se tako građani balkanskih i baltičkih regija osjećaju sigurnije od onih u zapadnoj i istočnoj Europi.