Vrhunac je toplinskog vala u Italiji. U Rimu se temperatura tijekom dana penjala i do 40 stupnjeva. Za osvježenje treba pričekati još koji dan.
"Prijašnjih ljeta kao ono prošlogodišnje nije bilo ovako toplo već u lipnju", rekao je Michael, stanovnik Rima.
Vrućina je u Italiji stvorila i potencijalno ozbiljne gospodarske probleme. Primjerice, rijeka Po, ključna za navodnjavanje poljoprivrednih površina, značajno se smanjila. Manje je kišnice, zimi je bilo i manje snijega. Na više mjesta počele su redukcije vode.
"Vrućina kakva je bila u svibnju i lipnju nije onakva na kakvu smo naviknuli. Imamo 40 stupnjeva u lipnju, srpanj i kolovoz bit će zastrašujući. Nema vode, vlada suša, to su jako ozbiljni problemi", rekao je stanovnik Rima Stefano Sordelli.
Suša je problem i na južnoj obali Sredozemlja. U Tunisu zbog visokih temperatura bukte požari koji dodatno prijete usjevima.
"Obično idemo u žetvu 5. ili 10. srpnja, a sada smo počeli već 17. ili 18. lipnja. Bojimo se požara. Neprestano nadziremo polja, danju i noću, poljoprivrednici su umorni od toga", pojasnio je Abderraouf Arfaoui, poljoprivrednik iz Tunisa.
Na drugom kraju svijeta, od vrućine su umorni Japanci. Vlada je zamolila stanovnike Tokija i obližnjih gradova, njih 37 milijuna, da štede struju.
"Nadamo se da će prikladno koristiti klima-uređaje tijekom vrućeg dijela dana i biti vrlo oprezni da ne dobiju toplinski udar. Potičemo ih da ugase svjetla koja se ne koriste kako bi mogli uštedjeti električnu energiju i smanjiti potrošnju u razumnoj mjeri", rekao je Yoshihiko Isoziaki, zamjenik glavnog tajnika japanske vlade
Lipanjske temperature u Japanu obično su ispod 30 stupnjeva, a sada je tijekom vikenda blizu Tokija izmjereno 40.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr