O nabavi cjepiva

Odluka Europskog suda odjeknula uoči glasanja o Ursuli von der Leyen: "Tko je imao dvojbi, sada ih ima još više"

Opći sud EU-a u srijedu je presudio, u dva odvojena slučaja koji nisu izravno povezani s dopisivanjem predsjednice EK-a i čelnika Pfizera, da Europska komisija nije pružila adekvatan razlog za cenzuru dijelova ugovora o nabavi cjepiva protiv COVID-19.

Sud Europske unije u srijedu je presudio da Europska komisija (EK) nije bila dovoljno transparentna u vezi s nabavom cjepiva protiv COVID-19, prenosi agencija dpa.

Europarlamentarci i građani, pozivajući se na zakone o slobodi informacija, zatražili su od Komisije da objavi ugovore o nabavi cjepiva, no izvršno tijelo EU-a objavilo je samo cenzuriranu verziju, zbog čega je pokrenut proces na sudu.

Presuda suda u Luksemburgu udarac je za predsjednicu EK-a Ursulu von der Leyen, čije je djelovanje tijekom nabave cjepiva pod okom javnosti, posebice zbog odbijanja Komisije da objavi poruke koje je razmijenila sa šefom Pfizera Albertom Bourlom.

Pročitajte i ovo Prvi u svijetu Europska zemlja odlučila cijepiti ljude protiv ptičje gripe iako dosad nisu imali nijedan takav slučaj

Politico je krajem prošle godine izvijestio da je najmanje 215 milijuna doza cjepiva protiv COVID-19 za europske građane uništeno, što je porezne obveznike koštalo najmanje četiri milijarde eura. Taj medij upozorava kako je ta cifra vjerojatno podcijenjena.

Politico piše da je EU od početka pandemije krajem 2020. naručila oko 1,5 milijardi doza cjepiva, oko tri za svakog europskog građanina.

Financial Times u kolovozu 2021. izvijestio je pak da je Pfizer uslijed pandemije povisio cijenu svog cjepiva za četvrtinu.

Von der Leyen u četvrtak treba osvojiti podršku većine zastupnika unutar Europskog parlamenta kako bi ostala na čelu Europske komisije nakon isteka aktualnog mandata kasnije u godini.

Pročitajte i ovo KP.2 Munjevito se širi nova varijanta koronavirusa: Izrazito je zarazna, u pripremi je i novo cjepivo za jesen

Opći sud EU-a u srijedu je presudio, u dva odvojena slučaja koji nisu izravno povezani s dopisivanjem predsjednice EK-a i čelnika Pfizera, da Komisija nije pružila adekvatan razlog za cenzuru dijelova ugovora.

Primjerice, zacrnjeni su dijelovi ugovora koji se tiču odšteta farmaceutskih tvrtki u slučaju neispravnosti cjepiva. Komisija sad ima dva mjeseca i deset dana da se žali na odluku.

Tko je imao dvojbe, sada ih ima još više

Repoterka Dnevnika Nove TV Jasmina Bojić izvijestila je iz Strasbourga da je odluka Europskog suda ondje bila vijest dana.

"Samo se o tome razgovaralo. Kritičari von der Leyen tvrde da je ovo još jedan razlog da ju se ne podrži, a njezine pristaše tvrde da ne treba izazivati nove stabilnost", rekla je.

Bojić se iz Strasbourga javila uživo i u Vijesti u 17 sati.

"Presuda je odjeknula hodnicima Europskog parlamenta. Svi koji su imali dvojbi oko Ursule von der Leyen sada ih imaju još više. Jutros sam razgovarala s nekoliko hrvatskih europarlamentaraca i kažu da će tijekom dana održati konzultacije unutar stranačkih grupacija. Čekaju njezino sutrašnje uvodno obraćanja i nakon toga će donijeti konačnu odluku", objasnila je.

Pročitajte i ovo uhićeni su Strava u Zagrebu: Udomitelji optuženi za trgovanje ljudima, godinama su iskorištavali i kažnjavali osobe s posebnim potrebama

Da bi postala predsjednica Europske komisije, von der Leyen će biti potreban 361 glas od ukupno 720 zastupnika.

"Tu potporu tražit će uglavnom u redovima Europske pučke stranke, čija je i kandidatkinja, te od socijaldemokrata, liberala i zelenih. Hoće li je dobiti, doznat ćemo sutra iza 13 sati, kada počinje tajno glasanje", rekla je Bojić.