Znanstvenici iz američke Nacionalne uprave za atmosferu i oceane ne mogu objasniti zašto je Atlantski ocean trenutno, usred sezone uragana, neuobičajeno miran.
Naime, od tropske oluje Ernesto, koja se u Atlantiku formirala sredinom prošlog mjeseca, znanstvenici nisu uočili niti jedan uragan.
Ovo je fenomen koji se posljednji put dogodio prije nevjerojatnih 56 godina, a posebno čudi činjenica da su prognoze najavljivale burnu sezonu s brojnim snažnim tropskim olujama.
Krajem svibnja znanstvenici su predvidjeli da bi tijekom uraganske sezone, koja traje od 1. lipnja do 30. studenog, mogli uočiti 25 tropskih oluja uključujući i 12 uragana.
Polovina njih trebala je postati i dovoljno jaka da se smatra uraganima treće kategorije, ali do toga nije došlo, piše CNN. Početkom ljeta, uragan Beryl prognozirao je burnu sezonu, no nakon njega uslijedilo je zatišje.
U kratkom vremenu početkom srpnja dostigao je petu kategoriju, ujedno i najjaču te odnio 64 života na području Kariba, poluotoka Yucatána i obale Meksičkog zaljeva SAD-a.
"Da ste mi prije mjesec dana rekli da se ništa neće razviti nakon Ernesta, ne bih vam vjerovao. To je stvarno iznenađujuće", rekao je dr. Phil Klotzbach, stručnjak za uragane s Državnog sveučilišta Colorado.
Uragani su inače oluje koje nastaju iznad tropskog područja, nastaju u tropskom dijelu Atlantskog oceana - točnije uz zapadnu obalu Afrike. Glavno obilježje uragana jaki su vjetrovi od minimalno 119 km na sat. Najrazorniji su oni pete kategorije koji dosežu do 350 km na sat.
Uragani nastaju kad more u tropskom dijelu Atlantika dosegne temperaturu višu od 26,5 Celzijevih stupnjeva na minimalno 50 metara dubine. Znanstvenici još uvijek ne shvaćaju u potpunosti zašto nastaje samo u takvim uvjetima.
Ove godine oceanska voda dovoljno je topla, ali još uvijek nema toliko uragana. Jedna od teorija je da golemi oblaci pustinjske prašine iz Sahare suzbijanju stvaranje uragana i utječu na vrijeme u Sjevernoj Americi.