Stručnjaci s Institut Mamiraua, čiji je osnivač brazilsko ministarstvo znanosti, pretpostavljaju kako su klimatske promjene glavni uzrok masovnog pomora dupina u rijeci Amazoni u posljednih tjedan dana. Više od 100 mrtvih dupina pronađeno je na području jezera Tefe, a glavni uzrok tome vjerojatno leži u povijesnoj suši i rekordno visokim temperaturama vode koje su na mjestima dosezale i 39 stupnjeva.
Pogledaj na Twitteru
"Još trebamo utvrditi uzrok ovog ekstremnog događaja, ali, naši stručnjaci kažu kako je definitivno povezano sa sezonom suše i visokim temperaturama u jezeru Tefe gdje su, na nekim mjestima, prelazile i 39 stupnjeva", kazali su iz Instituta za CNN.
Istraživači i aktivisti pokušavaju spastiti preživjele dupine tako da ih sele u dijelove gdje je hladnija voda, ali to je težak posao s obzirom na to koliko je područje izolirano i udaljeno od infrastrukture.
Osim uginulih dupina, površinom vode plutaju i tisuće mrtvih riba. Lokalno stanovništvo prizore opisuje kako apokaliptične.
"Posljednjih mjesec dana na jezeru Tefe čini se kao scenarij iz znanstvene-fantastike", kazao je Daniel Tregidgo, britanski istraživač koji živi na tom području.
"Privilegija života u srcu Amazone je viđati ružičaste riječne dupine svakog dana. Tužno je kad jedan umre, a to što je suša ubila njih stotinu je tradedija", dodao je.
Ayan Fleischmann, istraživač sa Instituta Mamiraua, za The Guardian je kazao kako se osim visoke temperature i suše, istražuje je li uzrok pomora možda bolest ili zagađenje zbog kanalizacije.