NA DANAŠNJI DAN

Prvi i jedini u povijesti: Sa sovjetskom raketom iz 60-ih oborili nevidljivi američki avion

F-117 u letu prema Europi i potencijalnoj intervenciji u SR Jugoslaviji
F-117 u letu prema Europi i potencijalnoj intervenciji u SR Jugoslaviji Foto: Afp
Tri dana nakon početka NATO-ova bombardiranja protuzračne snage SR Jugoslavije odnijele su svoj najveći skalp, prvi takav u povijesti ratnog zrakoplovstva.

U večer 27. ožujka 1999. američki pilot, veteran Zaljevskog rata i potpukovnik Darrell Patrick "Dale" Zelko letio je u Lockheedovu nevidljivom borbenom zrakoplovu F-117 iznad Savezne Republike Jugoslavije. Njegov let bio je dio NATO-ova bombardiranja Jugoslavije koje je započelo tri dana ranije.

Osoblje zrakoplovne baze u Italiji ukurcava bombe u F-117 pet dana prije početka intervencije Osoblje zrakoplovne baze u Italiji ukurcava bombe u F-117 pet dana prije početka intervencije Foto:Afp

U 20:15 prema njemu su ispaljene dvije rakete iz sovjetskog sustava S-125 Neva/Pečora kojim je upravljala 250. protuzračna brigada vojske Jugoslavije pod zapovijedanjem potpukovnika Zoltána Danija. Prva raketa preletjela ga je i zatresla mu avion, no nije se detonirala. Druga se zato detonirala u blizini, a geleri i udarni val eksplozije oštetili su zrakoplov i uzrokovali da se počne nekontrolirano vrtjeti.

F-117 koji je eksplodirao na zračnom showu američke vojske u Virginiji Foto:Afp

Potpukovnik Zelko teškom mukom je zbog nekontrolirane vrtnje uspijevao postaviti zrakoplov u poziciju za izbacivanje sjedala, no u konačnici je uspio. Još dok je bio u zraku i padobranom se spuštao prema tlu, poslao je poziv u pomoć. Sletio je u polje kod Rume te se skrio u obližnji odvodni jarak, čekajući spasioce.

Bill Clinton u svibnju 1999. posjetio je bazu iz koje je poletio oboreni F-117 Foto:Afp

Dok je čekao u jarku, gore u blizini pada zrakoplova trajala je intenzivna potraga za njim, od strane jugoslavenske policije, vojske, kao i lokalnih seljaka. Pa iako se Zelku policijsko-vojno-seljačka hajka približila na par sto metara od njega, prvi su ipak došli pripadnici tima za spašavanje američkog ratnog zrakoplovstva u trima helikopterima te su svojeg oborenog potpukovnika odvezli na sigurno. Zelko je kasnije saznao da su ga minute dijelile od toga da bude zarobljen.

Posljedice

Na iznenađenje analitičara i pilota, SAD nije pokušao uništiti olupinu aviona. S jedne strane to nisu htjeli napraviti zbog blizine civila, a s druge strane smatrano je da je riječ o avionu koji ima tehnologiju iz 70-ih, čije postojanje je vojska priznala 1988., pa da ga Srbi i predaju Rusima na analizu ne bi ništa korisnog iz toga saznali.

Vojni stručnjaci SR Jugoslavije pregledavaju ostatke F-117 Foto:Afp

Još jedan F-117 bio je krajem travnja oštećen iznad Jugoslavije, ali se uspio vratiti u svoju njemačku bazu. 250. protuzračna brigada imala je još jedan veliki uspjeh, kad su 2. svibnja 1999. godine oborili američki F-16.

Ostaci F-117 koji se čuvaju u muzeju u Srbiji Foto:Afp

Rušenje američkog nevidljivog aviona bila je velika vijest i sjajna za moral vojske i stanovnika SR Jugoslavije, ali ono nije previše utjecalo na ishod čitavog sukoba u kojem je jugoslavenska vojna tehnika bila i tehnološki i brojčano inferiorna NATO-u koji je dosta toga i uništio do kraja kampanje.

Posljednji let prije umirovljenja posebno obojanog F-117 Foto:Alamy Editorial via Guliver

Zoltan Dani, koji sada vodi pekarnicu, i Dale Zelko, sada umirovljeni pilot američkih zračnih snaga, upoznali su se 2011. godine i od tada su prijatelji. Američka vojska umirovila je i F-117 iz službe 2008. godine, mada je nekoliko primjeraka ostavljeno u funkciji i redovito se održavaju i lete.

  Pročitajte i ovo Sve se provjerava Pronađen kostur u rijeci, vjeruje se da je riječ o ženi za kojom se dugo tragalo

Pročitajte i ovo Zastrašujući prizor FOTO Užas kod Makarske! Ogromne stijene se odronile i zatrpale cestu: "Ići će se u rekonstrukciju"