Slovenske autoceste pune su grafita na kojima piše "hur" i "murto", a svako malo se pojavi neki novi grafit. Nerijetko su ispisani na teško pristupačnim mjestima poput nadvožnjaka, prometnih znakova ili elektronskih portala DARS-a (slovenske tvrtke za upravljanje autocestama). Stoga se mnogi u Sloveniji pitaju što ti grafiti uopće znače.
Poplavu grafita primijetili su i u DARS-u. "Uočili smo da su grafiteri sve drskiji pa se grafiti pojavljuju na teže dostupnim mjestima, što autore očito ne odvraća od svog nauma", potvrdili su u DARS-u za slovenski N1.
Da takva rabota može biti i opasna upozorava i policija podsjećajući da je hodanje i zadržavanje na autocesti zabranjeno te iznimno opasno i za pješake i za vozače. Stoga svjedoke pozivaju da ih odmah obavijeste ukoliko primijete grafitere u akciji.
A što zapravo znače riječi hur i murto? Čini se da je riječ o stiliziranim potpisima samih autora. Gregor Purgaj, koji je i sam nekad bio grafiter, za N1 je objasnio da je riječ o jednoj od osnovnih formi iz kojih su grafiti i nastali te da autori svoje potpise ispisuju brzo i posvuda.
Ti potpisi nemaju nikakvu vizualnu poruku i ne predstavljaju neki grafiterski stil. Cilj mu je privući što više pozornosti na što većem broju lokacija.
Ako uhvate autore hura i murte ne prijeti im samo kazna, već i podmirivanje visokih troškova uklanjanja grafita, a to im upravo najavljuju iz DARS-a. "Pozivamo grafitere da izaberu dopuštene lokacije za ispisivanje grafita", poručili su im iz DARS-a, podsjećajući ih da je u Ljubljani 19 takvih mjesta.