SAD su zatražile sastanak 15-očlanog Vijeća sigurnosti "s obzirom na sve nepredvidljiviju situaciju u Venezueli i rastuću humanitarnu krizu u zemlji koja bi mogla dovesti do daljnjeg regionalnog sukoba i nestabilnosti", kaže se u pozivu Washingtona u koji je uvid imao Reuters.
Zahtjevu se usprotivila Rusija. Upitana u četvrtak bi li se trebalo sastati Vijeće sigurnosti na temu Venezuele, ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzia je rekao: "Mislim da ne bi, to je njihova unutarnja stvar".
Svaka članica Vijeća sigurnosti može pozvati na glasanje kako bi se sastanak blokirao, ali UN-ovi diplomati smatraju da takvi pokušaji neće uspjeti.
Oporbeni vođa Juan Guaido, predsjednik venezuelskog parlamenta, proglasio se u srijedu vršiteljem dužnosti predsjednika te zemlje.
Odmah ga je priznao Washington, te mnogi njegovi saveznici u regiji poput Brazila i Argentine.
Venezuelski predsjednik Nicolas Maduro dobio je u četvrtak potporu vojske kao odgovor na međunarodnu potporu pruženu Juanu Guaidu.
U prosvjedima je od utorka poginulo 16 ljudi, navode organizacije za ljudska prava. Tijekom noći nemiri su izbili u siromašnim četvrtima u prijestolnici.
Pogoršanje političke krize događa se u jeku gospodarskog sloma te naftom bogate zemlje zbog kojeg se stanovništvo masovno pokušava iseliti.
UN ocjenjuje da je od 2015. oko 2,3 milijuna Venezuelaca iselilo iz zemlje i predviđa da će taj broj u 2019. zbog gospodarske krize narasti na 5,3 milijuna. (Hina)