Španjolski stručnjak za podmornice José Luis Martín rekao je da je podmornica vjerojatno izgubila stabilnost zbog električnog kvara koji ju je ostavio bez pogona i uzrokovao njezin nagli pad prema morskom dnu "poput strijele".
Procijenio je da je podmornica počela slobodno padati na dubini od oko 1706 metara, a padala je kao da je kamen i bez ikakve kontrole oko 914 metara, sve dok na 2621 metara nije pukla poput balona zbog brze promjene tlaka.
Martin smatra da su putnici bili nagomilani jedni na drugima u zastrašujućem potpunom mraku tijekom pada, koji je trajao između 48 i 71 sekunde.
Podmornica Titan izgubila je komunikaciju sa svojim pomoćnim brodom u nedjelju, 18. lipnja, tijekom spuštanja do olupine Titanica.
Nekoliko dana kasnije njegovi su ostaci izvađeni. Rečeno je da je pretrpio katastrofalnu imploziju, piše Daily Mail.
Stručnjak smatra da je u trenutku kada je podmornica dosegnula 1700 metara došlo do kvara na struji te je ostala bez motora i bez pogona. Tada je podmornica izgubila komunikaciju s Polarnim princem.
Smatra da je nedostatak pogona uzrokovao gubitak stabilnosti i početak brzog spuštanja.
"Titan je promijenio položaj i počeo padati okomito poput strijele. Svi su padali jedni na druge. Zamislite taj užas, strah i agoniju. Sigurno je bilo kao u horor-filmu. Zbog dubine i nedostatka prirodnog svjetla i struje skupina je bila u potpunom mraku dok su tonuli prema dnu Atlantika. U tom razdoblju oni su svašta proživljavali. I to u potpunom mraku. Teško je dočarati što su doživjeli u tim trenucima. Nakon tih 48 sekundi, odnosno jedne minute, dolazi do implozije i trenutne iznenadne smrti", opisao je stravičnu smrt.
Martin je usporedio imploziju s bušenjem balona i rekao da nije uzrokovana samo dubinom već i naglim povećanjem pritiska dok se podmornica spuštala poput strijele.