Vladimir Putin i Jevgenij Prigožin tajno su se sastali u Kremlju 29. lipnja, samo tjedan dana nakon pobune koju je protiv Putinova režima poveo šef Wagnera, potvrdio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Sastanak je trajao tri sata, a na njemu je nazočilo 35 osoba, piše CNN. Dva zapovjednika Wagnera rekla su Putinu da će se nastaviti boriti za njega, tvrdi Peskov.
"Putin je na sastanak pozvao sve zapovjednike Wagnera i vodstvo privatne vojske", kazao je Peskov i dodao:"Jedino što možemo reći jest da je predsjednik ocijenio djelovanje Wagnera na bojišnici i dao svoju ocjenu događaja 24. lipnja. Putin ih je poslušao i ponudio razne mogućnosti zapošljavanja".
Prigožin se otad nalazi u Rusiji, a ne u egzilu u susjednoj Bjelorusiji, kako se nagađalo, piše Daily Mail.
Navodi o važnom sastanku pristižu istovremeno s nagađanjima kako je šefu Wagnera povjeren zadatak da uz pomoć svojih plaćenika ubije ukrajinskog čelnika Volodimira Zelenskog i "donese njegovu glavu" u Kremlj.
Prigožin bi za Rusiju mogao izvesti "velike grozote" kako bi se iskupio Putinu za svoju oružanu pobunu kojoj je bio cilj srušiti ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika stožera obrane Valerija Gerasimova, kazao je jedan od najuglednijih moskovskih urednika i dobitnik Nobelove nagrade Dmitri Muratov.
"Mislim da (Prigožin) neće tražiti oprost (od Putina)", kaže Muratov u svom istraživačkom mediju Nova Gazeta, a prenosi na svom kanalu Živoj Gvozd na YouTubeu.
"Mogao bi pokušati organizirati atentat na Zelenskog i donijeti glavu predsjednika Ukrajine Kremlju. Mora učiniti nešto što će isprati gorak okus izdaje Rusije", smatra Muratov.
Nakon prekinute oružane pobune 24. lipnja Putin je brzo povukao prijetnje da će Prigožina optužiti za izdaju, a vođa Wagnera i oko 8000 njegovih vojnika trebali su otići u Bjelorusiju. Uvjeti su to sporazuma o primirju u kojem je posredovao bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko.
Ipak, vjerovalo se kako je Prigožin ostao u Rusiji, a kako su njegove snage ostale netaknute.
Zapovjednik Viktor Zolotov, čelnik ruske nacionalne garde, i Sergej Nariškin, šef ruske obavještajne službe, također su bili na tajnom sastanku s Prigožinom, kao i viši Wagnerovi zapovjednici, tvrde zapadne obavještajne službe.